Musíme se vyhnout stejné chybě jako v Libyi: Italský náměstek ministra zahraničí hovoří o změně režimu ve Venezuele

Musíme se vyhnout stejné chybě jako v Libyi: Italský náměstek ministra zahraničí hovoří o změně režimu ve Venezuele

Itálie „neuznává“ venezuelského vůdce opozice Juan Guaida jako jejího dočasného prezidenta, uvedl náměstek ministra zahraničí Itálie a varoval, že je třeba se vyvarovat změně režimu ve stylu Libye.    

„Dnes máme největší zájem vyhnout se nové válce ve Venezuele,“ řekl Manlio Di Stefano v pořadu televizní stanice TV2000. Stefano dodal, že taková změna režimu, jaká selhala v Libyi, se nesmí opakovat, protože se ukázala být „chybou“, kterou dnes všichni uznávají.„Musíme zabránit, aby se to stalo ve Venezuele,“ varoval.

Komentář politika Hnutí pěti hvězd přišel v tentýž den, kdy Evropský parlament schválil v rezoluci Guaida jako dočasného prezidenta jihoamerické země bohaté na ropu.

Kromě toho, že poslanci Evropského parlamentu vyjádřili „plnou podporu“ parlamentu venezuelské opozice, Národnímu shromáždění, blok také vyzval k tomu, aby se v zemi uskutečnily nové volby v úsilí o „obnovení demokracie“.

Výzva EU k novým volbám byla zpočátku podpořena i italským ministrem zahraničí Enzem Moaverem Milanesim (nezávislý), ale ten se vyhnul tomu, aby dal jakékoli ultimátum venezuelskému ústavně zvolenému prezidentovi Nocolasu Madurovi.

Nicméně, Stefano se vyjádřil proti podpoře Guaida zeměmi třetích stran a uvedl, že Itálie je naprosto proti pokusům zasahovat do „vnitřní politiky jiné země“.

„Říká se tomu zásada nezasahování a je uznávána Organizací spojených národů,“ uvedl.

Velmi málo známý jak uvnitř, tak i mimo Venezuelu, dokud se 23. ledna neprohlásil za dočasného prezidenta země, předseda parlamentu Guaido získal nadšenou podporu USA, Kanady a sousedních zemí Kolumbie a Brazílie.

Mezitím, Rusko, Čína, Írán, Kuba a Turecko jsou mezi těmi, kteří podporují současného demokraticky zvoleného prezidenta Madura.

V přímé videonahrávce k americkým občanům, Maduro označil kampaň namířenou proti němu za „převrat, financovaný a aktivně podporovaný administrativou Donalda Trumpa“. Maduro také varoval, že jakýkoli pokus vyslat americké vojáky na venezuelskou půdu povede k situaci jako ve Vietnamu.

 

(Italský náměstek ministra zahraničí Manlio Di Stefano Foto: Facebook/Manlio Di Stefano)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*