„Musíme se ubránit korporacím“: Le Penová zaútočila na dohodu TTIP v její nové kampani

„Musíme se ubránit korporacím“: Le Penová zaútočila na dohodu TTIP v její nové kampani

Vůdkyně francouzské Národní fronty, Marine Le Penová, zahájila měsíc plánovaných protestů proti transatlantickému partnerství obchodu a investic (TTIP)- navrhovaná smlouva mezi EU a USA, která byla kritizována za tajnůstkářství a nedostatek odpovědnosti.

Je důležité, aby francouzští občané věděli o obsahu TTIP a její motivaci, aby mohli proti ní bojovat. Protože naši krajané musí mít na výběr ze své budoucnosti, protože by si sami měli zavést model společnosti, který jim vyhovuje, a nikoliv být přinuceni nadnárodními společnostmi, které touží po ziscích. Neměli by být podřízeni bruselským technokratům podřízeným lobbystům, a politikům z UMP (strana bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho), kteří jsou podřízeni těmto technokratům,“ uvedla Le Penová během tiskové konference v Paříži.

Vůdkyně francouské Národní fronty Marine Le Pen
Vůdkyně francouské Národní fronty Marine Le Pen

Od roku 2013, jednání s otevřeným koncem mezi Washingtonem a Bruselem vypracovaly rámec pro dohody, které jsou určeny pro standardizaci právních předpisů a snížení bariéry mezi nimi.

Přesně podle amerických praktik, obsah všech hospodářských smluv je utajený. Evropská unie nedávno zřídila čtecí místnosti pro evropské úředníky – ale jen několik tisíc lidí, mělo k těmto dokumentům přístup.

Le Penová obvinila utajená jednání, která zahrnovala většinou byrokraty z Evropské komise, výkonné orgány EU, a nepatrný počet zástupců z oboru podnikání a veřejných organizací. Jako člen Evropského parlamentu, Le Penová loni podala návrh na větší transparentnost při jednání. Její krok byl samozřejmě přehlasován.

Jsem přesvědčena, že můžeme dohodu TTIP vrátit zpět, v případě, pokud budou lidé informováni o jejím obsahu, a pokud se sami rozhodnou, aby se k nám připojili a vyjádřili svůj nesouhlas ohledně této smlouvy,“ řekla Le Penová novinářům.

Obě francouzské nejsilnější politické strany smlouvu TTIP schválily, ale Le Penová se spoléhá na silný proti-evropský sentiment, který pohání a přivedl její stranu na první místo v loňských volbách do Evropského parlamentu.

Zatímco autoři TTIP slibují, že smlouva přinese dalších 0,5 procent HDP do Evropy a USA, osobnosti napříč politickým spektrem nad ní vyjadřují silné znepokojení.

Americký prezident Barack Obama, který také vyjednává podobnou smlouvu s Asií, byl minulý týden v Senátu poražen jeho vlastní stranou, když požádal o schválení urychlení vyjednávání dohody TTIP. Bude potřebovat další hlasy, pokud nechce, aby navrhovaná legislativa nezapadla v komorách amerického Kongresu.

Mezitím, evropští zákonodárci vyvolali řadu otázek, zejména pokud jde o mechanismus řešení sporů investora (ISDS) popsaného ve smlouvě. Spor se soustředí na navržení zvláštního ekonomického tribunálu, který by pracoval mimo tradiční právní systém, a umožnil podnikům napadat národní vlády. V dubnu, tisíce lidí vyšlo do ulic v Bruselu, Madridu, Berlíně a Helsinkách na protest proti této utajované dohodě.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*