Mrtvý íránský generál, aneb svět není černobílý

Mrtvý íránský generál, aneb svět není černobílý

Na vraždě íránského generála Kásima Soleimáního je vidět, jak nic není černobílé a vše má několik úhlů pohledu.

Na jedné straně to nemůžu slepě obhajovat, protože Írán zdaleka tolik nepodporuje a nefinancuje teroristy v Evropě či samotných USA, jako americký spojenec – Saudská Arábie, takže v první řadě by USA měly zatočit se saudskými, ale třeba také tureckými či katarskými podporovateli džihádu v západních zemích. Írán se soustředí na blízké zahraničí se silnými šíitskými skupinami jako Irák, Sýrie či Libanon, ale jejich islamisté z pravidla neútočí v amerických či evropských městech.Dále si myslím, že bojovat proti terorismu bychom měli doma, nikoli tisíce kilometrů daleko, v tom se liším např. od postoje prezidenta Zemana. Navíc, USA je vůči Iráku jasným okupantem pod nesmyslnou a prokazatelně vylhanou záminkou, asi jako SSSR pro nás v srpnu 1968, z principu je jedno, že Irák je islámská země, chceme-li respekt ke svojí kultuře na svém území, nemáme právo islámským zemím nutit např. lidská práva a demokracii, vymyšlené bílými nemuslimy, máme naopak plné právo žádat, aby oni k nám netahali šaríu, burky, halal, zákazy karikatur Mohameda, kritiky islámu a podobně.

Na druhou stranu, Trump je minimálně mezi dvěma ohni. Z jedné strany sluníčkáři od Demokratů, kteří se ho chtějí zbavit za každou cenu a osočují ho z paktování se s Putinem, na druhé straně jestřábí část jeho vlastních Republikánů, kteří nejsou neomarxisté, mají blíže k tradičním západním hodnotám, ale tendují k imperialismu, jsou za nimi zbrojařské a jiné podobné lobbistické skupiny, a Trump si musí zajistit jejich podporu. Musí tedy ukázat, že je důrazný proti Rusku, Íránu či Kubě, i když sám o sobě by se dle mého vnitřního přesvědčení choval umírněněji, kdyby jeho mandát tolik nezávisel na podpoře jestřábího křídla Republikánů. Podobně jsem si vysvětloval i jeho postoje ohledně chemických útoků v syrském Chán Šajchůnu, z nichž obvinil Asada a nepřímo Rusko, ačkoli se silně domnívám, že šlo o zinscenovanou záležitost, podobně jako kauza novičok. Ale kdyby se Trump vzepřel, možná by ztratil podporu nemalé části Republikánů.

A řekněme si upřímně: kdybychom jeden každý z nás měli tu moc vrátit čas a zabránit vraždě íránského generála, ale s vědomím, že příští US-prezidentské volby nevyhraje Trump či jiný vlastenec, ale nějaký sluníčkář obamovského střihu, nebo dokonce levicový extremista jako Bernie Sanders, jak byste se rozhodli? Já mám jasno, nechal bych věcem volný průběh, ať se stanou, jak se nakonec staly…
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*