Mosul nebyl plně osvobozen „kvůli Washingtonu“

Mosul nebyl plně osvobozen „kvůli Washingtonu“

Spojené státy záměrně neposkytly pokročilé přesné zbraně iráckým bezpečnostním silám, což omezilo schopnost Bagdádu plně osvobodit Mosul a bojovat proti Islámskému státu, řekl obranný analytik Ahmad al-Sharifi pro Sputnik Persian.

„Šedesát dva států, včetně USA, jsou součástí mezinárodní koalice v Iráku. USA mají obrovské vojenské schopnosti a nejmodernější zbraně. Avšak letecké údery prováděné zahraničními letouny neměly na Islámský stát žádný ničivý účinek,“ řekl analytik a dodal, že protiteroristické operace v Iráku, byly použity k nátlaku na politiky v jiných zemích.

Rozhodnutí Washingtonu upustit od poskytnutí vyspělých zbraní Bagdádu zpomalilo postup armády proti teroristům, uvedl analytik a dodal, že irácké bezpečnostní síly ztratily v důsledku toho svou převahu. Mezitím, Trumpova administrativa dala zelenou dodávkám zbraní syrským Kurdům v jejich úsilí o opětovné získání syrského města Rakká, de facto hlavního města Islámského státu. Brigádní generál Yahii Rasul označil ostrý odpor Islámského státu jako hlavní důvod, proč Mosul, druhé největší město v Iráku, nebylo zcela osvobozeno. Město má symbolickou hodnotu pro militantní skupinu, protože Abu Bakr al-Baghdadi v městské mešitě Great Nuri vyhlásil vzestup kalifátu Islámského státu, dodal Rasul.„Teroristické útoky v různých částech Iráku, včetně útoků na kurdské oblasti v blízkosti Kirkuku, mají jediný cíl. Jsou zaměřeny na posílení morálky bojovníků, čelících porážce v Mosulu a jiných oblastech,“ uvedl Rasul

Brigádní generál Yahii Rasul dále uvedl, že vytlačení Islámského státu z Mosulu je prioritou iráckých bezpečnostních sil. Jiné města a osady, které jsou ještě v rukou Islámského státu, budou osvobozeny, jakmile bude Mosul pod úplnou kontrolou Bagdádu.

Ahmad al-Sharifi také kritizoval Ankaru za její činnosti v Iráku. Turecko „zabránilo postupu iráských ozbrojených sil do Tal Afaru a Hawije,“ uvedl analytik. Obě irácká města jsou v okupačním režimu Islámského státu, přičemž jsou často používána pro masové popravy.

„Irák je v současné době zapojen do války proti teroristům. Irák nemá příležitost urovnat spory se sousedy, bez ohledu na cenu,“ dodal analytik s odkazem na Turecko. „Současně musíte pochopit, že USA nebudou nikdy proti Turecku, svému strategickému partnerovi.“

 

(VeteransToday/ svobodnenoviny.eu Foto: Veteranstoday.com)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Mosul nebyl plně osvobozen „kvůli Washingtonu“

  • Teroriste jako spojenci USA maji tedy lepsi zbrane jak Kurdove a jini, ktere oficielne USA podporuji. Podporuji je ovsem jen tak dlouho, pokud to slouzi zajmum USA. Ma to jiste logiku. Nedopustit, aby byl terorismus vymycen. Da se s nim i nadale operovat v zajmu USA.
    Financne-zbrojni komplex potrebuje odbyt a neustale konflikty, aby vydelaval. A tak se vyzbroji skupina zoufalcu a pak se proti nim bojuje. Je to obdoba vzniku svetovych valek, kdy se financuji a zasobuji obe strany konfliktu a urcuje se predem vitez. Dulezite je niceni mest a celeho uzemi. Po skonceni konfliktu se dale vydelava na obnove znicenych mest a infrastruktury. Americane maji pro to nazev ‚kreativni bombardovani‘, ktere pak zarucuje dalsi ksefty pri obnove skod.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*