„Moskva nemá žádné právní ani morální důvody k vydání Snowdena“

„Moskva nemá žádné právní ani morální důvody k vydání Snowdena“

Vydání Edwarda Snowdena do USA není možné na základě „právních a morálních“ důvodů, uvedl ruský velvyslanec ve Washingtonu. Ve svém projevu o odhalení „Podestových e-mailů“ serverem WikiLeaks velvyslanec také odmítl ruský zásah do amerických vnitřních záležitostí.

„Když pan Snowden uvízl na ruském letišti, neměli jsme žádné právní ani morální důvody, abychom jej předali vládě Spojených států, a to i z velmi jednoduchého důvodu, jelikož nemáte dohodu o vzájemném vydávání, protože USA odmítly, abychom takovou dohodu mezi oběma zeměmi měli,“ uvedl ruský velvyslanec v USA Sergej Kislyak.

Velvyslanec navštívil v úterý univerzitu Johns Hopkins University kde hovořil o tom, „co Rusko je a co není“ a zároveň uznal „velmi nešťastné“ vztahy mezi Moskvou a Washingtonem.

Snowdenův azyl v Rusku, kam dorazil v roce 2013 po úniku dokumentů vztahujících se k operacím zahraničního a domácího špehování NSA, velice poškodil rusko-americké vztahy.

Ty se dále zhoršily následným konfliktem na Ukrajině a pokračující neshodou o Sýrii, kde bilaterální vztahy obou zemí dosáhly nových minim.

Nejčerstvější kritické hlasy zní v návaznosti na prezidentskou kampaň v USA, kdy Washington obviňuje Rusko z kybernetických útoků na jejich počítačové systémy. Obamova administrativa v pátek oficiálně obvinila Rusko z úniků e-mailů Demokratické strany a jejich zveřejnění na serveru WikiLeaks. Hillary Clintonová zase v neděli obvinila Moskvu, že se snaží zasahovat do voleb o post amerického prezidenta.

„Také bych chtěl říci, že sledujeme velmi pozorně volební kampaň v této zemi,“ řekl Kislyak publiku, když zahájil svůj projev. „Ano, je tomu tak, ale nebudu se k tomu vyjadřovat, protože nezasahujeme do vnitřních záležitostí Spojených států, ani žádnými prohlášeními, ani elektronicky, ani jinými prostředky.“

Velvyslanec odmítl obvinění z hackerských útoků a označil je „za nekorektní.“

„Viděli jsme řadu prohlášení naších kolegů v americké rozvědce o řadě otázek, které nebyly přesně dokázané historií,“ uvedl a zdůraznil, že by nerad nějak spekuloval.

Bez ohledu na ruské odmítnutí a nedostatek věcných důkazů, Bílý dům uvažuje o „proporcionální odpovědi,“ řekl mluvčí Bílého domu John Earnest novinářům. Mluvčí dodal, že bez ohledu na to, jak Barack Obama rohodne, pravděpodobně to nebude oznámeno předem a nemusí to být nikdy zveřejněno.

„Je docela možné, že prezident zvolí možnost odvety, kterou nikdy neoznámíme,“ uvedl Ernest.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu NSA informátor Edward Snowden Foto : PressTV)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Moskva nemá žádné právní ani morální důvody k vydání Snowdena“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*