Moskva a Peking obejdou americký dolar na světových trzích

Moskva a Peking obejdou americký dolar na světových trzích

Ruská centrální banka otevřela dne 14. března svou první zámořskou pobočku v Pekingu, čímž učinila krok vpřed v posílení aliance Pekingu a Moskvy v obcházení amerického dolaru ve světovém měnovém systému a zavedla zlatý standard jako krytí obchodu.        

Podle deníku South China Morning Post, nová pobočka bude součástí dohody uzavřené mezi oběma sousedy, kteří „usilují o silnější hospodářské vazby“, od doby, kdy Západ zavedl proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi a propad cen ropy zasáhl ruskou ekonomiku.

Podle Dmitrije Skobelkina, zástupce guvernéra Ruské centrální banky, otevření zastupitelské kanceláře v Pekingu Ruskou centrální bankou byl „velmi aktuální“ krok na podporu konkrétní spolupráce, včetně emisních dluhopisů a opatření mezi Čínou a Ruskem proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a pro boj proti terorismu.

Nová pobočka banky byla otevřena v době, kdy se Rusko chystá vydat své první dluhopisy na federální půjčky denominované čínským juanem. Úředníci z bankovních a finančních regulačních komisí čínské centrální banky se zúčastnili obřadu na ruském velvyslanectví v Pekingu, které bylo zřízeno v říjnu roku 1959. Finanční regulátoři z obou zemí se dohodli loni v květnu, že vydají obligace momentálně denominované na trzích v domácí měně pro druhé smluvní strany, což byl krok, který je široce vnímán jako test globálního rezervního statusu amerického dolaru.

Když hovořil o budoucích vztazích s Ruskem, čínský premiér Li Keqiang řekl v polovině března, že čínsko-ruské obchodní vazby byly ovlivněny klesajícími cenami ropy, ale dodal, že vidí v této spolupráci obrovský potenciál. Vladimir Shapovalov, vysoký úředník Ruské centrální banky uvedl, že obě centrální banky vypracovaly memoranda o porozumění při řešení technických problémů kolem čínského dovozu zlata z Ruska a že podrobnosti budou brzy zveřejněny.

Pokud se Rusko – čtvrtý největší světový producent zlata po Číně, Japonsku a USA – skutečně chystá stát se významným dodavatelem zlata do Číny, pravděpodobnost scénáře, který je již naznačován po mnoho let, a sice, že Penikg se připravuje nakonec zavést zlatem krytou měnu, se mnohonásobně zvyšuje.
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*