Mohu v soukromém domě provozovat EET? Ano, ale hrozí, že stát Vám bude radit…

Mohu v soukromém domě provozovat EET? Ano, ale hrozí, že stát Vám bude radit…

Tak, to byla neumělá parafráze na vtip o milování na Rudém náměstí a jak to tedy je ve skutečnosti? Legislativní změny probíhají naprosto kontinuálně a nevyznají se v nich ani ústavní právníci. Ale dva zákony zaujaly i prostý lid.

Byl to jednak zákon a kouření v restauračních prostorách a pak také zákon o EET. A národ povstal a „jako jeden muž“ v miliónových počtech, stejně jako podle MUDr. Vodvářky, v listopadu 1989 proti těmto zákonům protestoval.

Jen jejich zastánci se, stejně jako disidenti v tom slavném listopadu 89, krčili na svých chatách a chalupách a doufali, že se bouře přežene a socialismus, alkohol s lidskou tváří, tedy Stará myslivecká, bude zachráněn.

Námitky proti oběma zásahům státu do svobodného podnikání vzbudily takovou vlnu vole i nevole, že jsem z toho, ty vole, byl ausser sich. Jak je prostě možné, že si nemohu vypalovat zobák, tam kde chci? To je přece diktatura horší té bolševické.

Tak já bych řekl, že stát to může zakázat naprosto klidně, protože, od čeho tady jinak je? Prakticky od narození jsme k něčemu nuceni. K narození v porodnici, povinnému očkování, povinné školní docházce, poutání se pásy, dodržování rychlosti atd…

…atd. Těch omezení, zákazů a příkazů je tolik, že člověk žasne, jak takový normální, přirozený a slušný zákaz může někomu vadit. A slušný je to správné slovo. Protože, kdyby, tak kuřáci by měli hulit pouze tam, kde jsou všichni kuřáci a odsouhlasili si to.

Ale, protože žádný kuřák na světě, natožpak v Česku, není schopen se přítomných v hospodě zeptat, zda jim jeho kouření nevadí a vyprostit si dovolení kouřit, pak prostě přichází stát s plošných zákazem a šmytec. Dál není, co řešit.

A druhá strana téže mince. (Ta) elektronická evidence tržeb. Každý podnikatel na celém světě je povinen, a to zcela bez výjimky, hlásit svému finančnímu úřadu své tržby, resp. příjmy.

A například americký IRS a s ním i celá americká společnost považuje neplacení daní za horší zločin, než vražda. Vraždu skoro vždy řeší místní soud v nějakém americkém Záprdelí, zatímco IRS je nepochybně federální orgán.

Takže každý bude, alespoň teoreticky, souhlasit s tím, že daně se mají platit a finančák má právo znát velikost tržeb, tedy příjmů. Myslím, že zcela poctivých podnikatelů je asi tak jedno promile a to ještě jenom z blbosti.

Jinak si každý podnikatel občas nezapočte to, co by si započíst měl. Telefonuje soukromě na služebním telefonu, jezdí soukromě služebním vozem a mnohý, snad skoro každý z nich, měl občas tendenci nezaúčtovat hotovou tržbu.

Každý z nás, kdo kdy zadal nějakou práci ví, že byly a snad dodnes jsou dva druhy faktur. Oficiální, s uvedenou DPH a „černé“, které samozřejmě na papíře ani neexistují a ty jsou o dost nižší. Zákazník zaplatí hotově a všichni jsou rádi.

A pokrok techniky, rychlost Internetu, rychlost serverů a kapacita jejich paměťových médií vzrostly natolik, že umožnily EET. Před dvaceti lety by si Babiš asi ani nevrzl. Ale teď je EET technicky možné a všechny protesty proti ní jsou čiročiré výmluvy.

Kdo chce, hledá si způsoby a kdo nechce, hledá si výmluvy. Prý zkrachovalo Bůh ví kolik hospod. Skutečně. Já myslím, že spíš zkracovaly nebo byly zavřeny kvůli věku majitele, kvůli vysokému nájmu, kvůli jiným nákladům, kvůli nepoctivým zaměstnancům.a pod.

A hlavně a to opravdu hlavně. Kvůli nákupnímu spádu. To je pojem, se kterým moje žena před 40 lety pracovala ve výzkumáku. Prostě, tam, kde není onen nákupní spád, nemůže nic prosperovat. ani, krám a ani hospoda. Prostě se neuživí.

V tom slova smyslu by asi mělo být nějaké daňové opatření k podpoření hospod a krámů v malých obcích stejně, jako to kdysi prosadilo pivo Bernard pro malé pivovary.

A na závěr jeden příklad. Jistě, mnohé malé hospody skončily. Ale kdysi zemřel Josef Lux, který si jel do USA léčit leukémii. Nepřežil, protože po transplantaci dostal zápal plic. A co ho tedy zabilo:

Zabil ho, jako určitý ekvivalent EET zápal plic, protože to bylo to poslední, co ho dorazilo? Nebo ho zabila leukémie, což je špatně vyléčitelná chronická choroba a spíše by odpovídala té špatné ekonomické a psychologické situaci malých hospod?
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*