MMF, Světová banka a EU podporují korupci na Ukrajině

MMF, Světová banka a EU podporují korupci na Ukrajině

Mezinárodní měnový fond, Světová banka a Evropská unie podporují korupční systém na Ukrajině s miliardami v úvěrech. Pouze ve výjimečných případech tyto peníze přispívají k důležitým reformám.

Je to už dva roky, co ukrajinský ministr financí musel znárodnit největší banku v zemi. Privat Bank, která patřila oligarchovi Igorovi Kolomojskému a Gennadonovi Boholjubovi, byla zbankrotována masivními půjčkami zasvěceným osobám a dalšími spornými manévry.

Ministr financí musel zaplatit 5,5 miliardy dolarů v daňových úlevách, aby banku zachránil, více než desetinu státního rozpočtu. Nyní státem vlastněná Privat Bank se snaží získat zpět alespoň část peněz a žalovala bývalé vlastníky. Ne v Kyjevě, ale v Londýně. Důvod: Banka se obává, že by neměla žádnou šanci u místních soudců proti oligarchům stejně bohatým, jak politicky vlivným.Činnost státních bankéřů je stejně pozoruhodná. Zkorumpovaní nebo politicky řízeni úředníci jsou na samém vrcholu státu – včetně policejních a zpravodajských agentů, státních zástupců a soudců – což je také fakticky největší překážkou pro ekonomiku, jak nedávno potvrdila Světová banka nebo průzkumy podnikatelů o Národní banky. Pokud by nebyly každoročně ze státního rozpočtu ukradeny miliardy, Kyjev by nepotřeboval půjčky v eurech.

Nicméně, mezinárodní věřitelé Kyjeva, vedení Mezinárodním měnovým fondem (MMF), Světovou bankou a Evropskou unií, poskytli Ukrajině další miliardovou půjčku. Washington a Brusel podporují zkorumpovaný systém v Kyjevě, protože se domnívají, že v geopolitickém boji proti expanzivnímu Rusku nemají na výběr.

Půjčky by ve skutečnosti měly pomoci zavádět nebo urychlovat reformy. Toto se stalo pouze ve výjimečných případech na Ukrajině: byla reformována státní plynárenská společnost Naftogaz, stejně jako bankovní sektor, cena plynu pro domácnosti, která byla doposud masivně dotována, se právě zvýšila.

Obecně však miliardy z Washingtonu a Bruselu poskytly prezidentovi Petru Porošenkovi a jeho spojencům čas, aby neprovedli nic nebo dokonce sabotovali reformy. Ani pozemková reforma, ani privatizace ztrátových státních podniků nezačala. Celní a daňové služby jsou stále politicky kontrolované, notoricky zkorumpované samoobslužné obchody. Totéž platí pro armádu a domácí zpravodajskou službu SBU, která podává zprávy Porošenkovi a často vyvíjí tlak na podnikatele.

Než MMF převede uvěrovou tranši, určitě musí být schváleny některé reformní zákony. Reformní přístupy západních dárců však od samého počátku nezachází dostatečně daleko. Kromě toho, přijetí zákonů je jedna věc, jejich realizace zcela jiná. Reformy byly a jsou často na Ukrajině imitovány. Protikorupční úřady jsou vytvářeny, ale kontrolovány prezidentským aparátem nebo jsou sabotovány politicky řízenými nebo zkorumpovanými státními zástupci a soudci. Jmenovitě je protikorupční zvláštní žalobce zdiskreditován, ale může zůstat ve funkci.

Ačkoli je Nejvyšší soud opětovně obsazován, po výběru, je také kontrolován prezidentským aparátem, takže jsou tam opět tucty zkorumpovaných nebo jinak zdiskreditovaných soudců.

Ukrajina naléhavě potřebuje zahraniční investice, aby dohnala svůj hospodářská a technologický nedostatek. Investoři však vidí korupci a nefunkční spravedlnost –  a raději jsou do Polska. Po pádu komunismu byli Polsko a Ukrajina na stejné úrovni. Dnes je ukrajinská minimální mzda pouze 130 eur, zatímco Poláci vydělávají nejméně trojnásobek až čtyřnásobek této částky. Stovky tisíc Ukrajinců dojíždějí za prací do Polska. Ve své vlastí zemi obyčejní Ukrajinci často vycházejí s penězi velmi těžko. Podle ekonoma Olexandra Honcharova, majetek 100 nejbohatších Ukrajinců rostl 12 krát rychleji než ekonomika. 100 nejbohatších Ukrajinců, z nichž někteří nahrabali své bohatství ve velmi krátkém čase a často za podivných okolností, ovládají majetek ve výši 37,5 miliardy dolarů – tedy polovinu státního dluhu. Žádný oligarcha, žádný vysoce postavený úředník však za vlády Porošenka neskončili ve vězení za korupci nebo pochybný obchod. Není divu: Porošenko je jedním z těchto oligarchů.

Finančníci Kyjeva samozřejmě nejsou slepí. MMF například v létě 2017 z důvodu nedostatečných reforem zmrazil výplatu úvěrů, ale pouze dočasně. Po několika letech zpoždění ze strany Porošenka, parlament nedávno rozhodl o zřízení protikorupčního soudu. Ale výběr soudců, vedený zdiskreditovaným ukrajinským orgánem, nebyl zdaleka lepší, než zdiskreditovaným Nejvyšším soudem.

MMF, EU a Světová banka však nyní obrátily své peníze a zopakovaly svůj starý hřích. Pokud zůstane Porošenko ve funkci po prezidentských volbách, bude mít jen málo důvodů, aby měnil svůj zaběhnutý systém. A pokud jej nahradí bývalá premiérka Julia Tymošenková, s největší pravděpodobností nebude mít také žádný důvod souhlasit s reformami, které by konečně zničily korupci, jenž škrtí Ukrajinu, vzhledem k nedostatku konzistentnosti západních věřitelů.

 

(Sueddeutsche Ilustrační obrázek Foto: Evgeniy Maloletka/AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*