Mladí švédští žáci jsou nuceni připojit se ve škole ke klimatické stávce

Mladí švédští žáci jsou nuceni připojit se ve škole ke klimatické stávce

Ve švédských školách pokračuje politický tlak levicových aktivistů. Nyní jedna škola ve městě Umeå v severním regionu Švédska, nutí své žáky ve věku 6–11 let k účasti na společné páteční klimatické stávce – navzdory švédské Ústavě, která zakazuje povinnou účast v politických hnutích. Zdá se, že žádný učitel proti tomuto kroku neprotestoval.Vedení a učitelé Västangårské školy ve městě Umeå se rozhodli, že se v pátek shromáždí všechny děti na společné demonstraci o klimatu. Rodiče dětí byli o rozhodnutí informováni e-mailem a byli také vyzváni, aby se připojili.

Podle informací deníku Nyheter i Västerbotten byli žáci nuceni se ke stávce připojit.

„Co bude dál?“

Anders Ågren, konzervativní politik z tohoto města, je rozzuřený. „Je to skandál, kterému nelze uvěřit! Pro začátek, je špatné stávkovat během vyučovacích hodin. Ale závažnější část toho je, že učitelé a vedení školy samozřejmě nutí studenty, aby šli stávkovat. Ukazuje to úplný nedostatek úsudku dospělých. Co bude dál? Budou všichni žáci nuceni připojit se také k demonstracím dne 1. května jen proto, že vedení školy to považuje za dobrý nápad? Řekl Ågren deníku.

V rozporu se zákonem

Podle švédské ústavy, Regeringsformen, 2 kapitola § 2, je nezákonné nutit děti k účasti na stávce.

„Veřejnost nesmí být nucena prezentovat své názory z politického, náboženského, kulturního nebo jiného hlediska. Nikdo z veřejnosti nesmí být nucen účastnit se míst pro názorovou či demonstrační činnost, nebo jinou politickou unii, náboženskou komunitu nebo jiné místo pro názory uvedené v první větě, “říká Ústava.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Mladí švédští žáci jsou nuceni připojit se ve škole ke klimatické stávce

  • Severské země dávali kdysi ekonomové za příklad skvělého sociálního systému, kde se spoří na budoucnost. Nyní „naspořené“ peníze vyhodí za uprchlíky a nebudou mít žádnou budoucnost.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*