Ministři EU schválili plány, aby přinutili sociální média likvidovat „nenávistné projevy“

Ministři EU schválili plány, aby přinutili sociální média likvidovat „nenávistné projevy“

Ministři Evropské unie schválili plány na přinucení sociálních médií bojovat proti nenávistným projevům na svých platformách. Toto přišlo den poté, co unikla Facebooková interní příručka pro boj s takovými činy.

Tyto návrhy, schválené ministry, označují první pokus k legalizaci problému nenávistných projevů v sociálních médiích na úrovni EU, uvádí agentura Reuters. Tyto plány je však ještě třeba ratifikovat, než se stanou zákonem.

Pokud budou předložené návrhy schváleny zákonem, společnosti sociálních médií, včetně Facebooku, Twitteru a YouTubu, budou nuceny přijmout opatření k zabránění nenávistných projevů, podněcování k nenávisti a obsahu schvalujícího terorismus.

„Musíme vzít v úvahu nové způsoby ve sledování videí a nalézt správnou rovnováhu, která podpoří inovační služby, bude propagovat evropské filmy, chránit děti a lépe řešit nenávistné projevy,“ uvedl místopředseda Evropské komise pro trh digitálního vysílání, jehož citovala agentura Reuters.

Tento krok přichází poté, co interní příručka Facebooku pro boj s nenávistnými projevy unikla na internet a její pravidla zneklidňovala mnohé kvůli zdánlivě nekořistnímu politickému směru.Není to poprvé, co evropské země vyzvaly sociální sítě, aby více bojovaly proti nenávistným projevům.

Začátkem tohoto měsíce, rakouský soud rozhodl, že Facebook musí odstranit nenávistné příspěvky namířené proti vůdci strany Zelených, což byl krok, který byl považován za vítězství pro tzv. bojovníky proti nenávistným projevům.

Německo v dubnu schválilo návrh zákona, na základě kterého sociální sítě mohou dostat pokutu ve výši 50 miliónů eur za to, když nedokážou odstranit nenávistné projevy a tzv. falešné zprávy. Kritici tento zákon odsoudili a označili jej za likvidaci svobody projevu.

Odpůrci tohoto zákona se minulý týden pokoušeli vylézt na střechu ministerstva spravedlnosti a protestovat proti tomuto zákonu.

Mezinárodní výbor Auschwitz v prosinci obvinil Facebook z „otravy společenského klimatu“ v Německu a v zámoří a uvedl, že měkké zacházení a arogance sociálních médií k on-line nenávistným projevům je „čím dále víc neúnosné a nebezpečné.“

Zdá se, že nenávistné projevy a falešné zprávy nejsou jediné problémy, kterým Facebook čelí. Vysoký počet vražd a sebevražedných videí zveřejněných na této sociální platformě přiměl společnost, aby na začátku tohoto měsíce oznámila, že bude najímat 3000 lidí, kteří budou sledovat obsah včetně živě vysílaných videí.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*