Mimořádná zpráva! Fronta an-Nusrá a Bílé přilby připravují v Sýrii provokaci s chemickými zbraněmi

Mimořádná zpráva! Fronta an-Nusrá a Bílé přilby připravují v Sýrii provokaci s chemickými zbraněmi

Podle ruská armády přivezla do vesnice Idlib teroristická skupina Fronta an-Nusrá více než 20 kontejnerů s chlórem.

Ruské centrum pro usmíření v Sýrii uvedlo, že od místního obyvatele dostalo informaci, že teroristé Fronty an-Nusrá a Bílé přilby se chystají provést provokaci, která bude zahrnovat použití chemických zbraní v provincii Idlib v Sýrii, aby z útoku na civilisty obvinili Damašek.

„Večer 12. února Ruské centrum pro usmíření přijalo telefonní hovor od obyvatele osady v provincii Idlib, který informoval o nadcházející provokaci s použitím jedovatých chemikálií, která má být vysílána na zahraničním televizním kanálu. Podle informátora, odpoledne 12. února přivezli ve třech vozidlech militanti Fronty an-Nusrá více než 20 kontejnerů s chlorem a osobní ochranné prostředky,“ uvedla ruská armáda.

Podle centra zástupci místní pobočky Bílých přileb provedli zkoušku poskytování „první pomoci“ v jednotlivých prostředcích ochrany pro údajně „otrávené“ místní obyvatele.

Osoba, která volala, upozornila na skutečnost, že tyto akce byly natočeny profesionálními televizními zpravodaji, kteří komentovali akce Bílých přileb a nasadili mikrofon s krytem, který měl logo západní televizní společnosti.

„Korespondenti se současně radili s někým v angličtině přes satelitní telefon. Informace získané od obyvatele provincie Idlib vyvolávají vážné znepokojení ze strany Ruského centra pro usmíření bojujících stran v Sýrii.“Ruské ministerstvo obrany muselo již dříve několikrát zpochybňovat akce tzv. Syrské civilní obrany, známé jako Bílé přilby, které byly do značné míry pochvalované západními státy a v roce 2017 získaly ocenění Oscara za svůj dokument. Po zveřejnění kontroverzní zprávy OSN a OPCW o chemických útocích v Sýrii, ruská armáda společně s ministerstvem průmyslu a obchodu představila svůj vlastní dokument, ve kterém se uvádí, že fotografie pořízené dobrovolníky organizace Bílé přilby, o nichž se věří, že jsou napojené na Frontu an-Nusrá, byly falešné a inscenované.

Bílé přilby se již dříve dostaly pod palbu kritiky, když švédská nezisková organizace Lékaři pro lidská práva (SWEDHR) obvinila organizaci z falšování informací o jejich údajné práci v Sýrii. Podle švédských aktivistů v oblasti lidských práv byly takzvané „záchranné“ postupy zaznamenané na videích Bílých přileb provedeny na mrtvém dítěti.

Damašek opakovaně vyvrátil obvinění z použití chemických zbraní a zdůraznil, že již nemá takové zbraně od roku 2014, a že byly s pomocí USA odvezeny ze země. Zničení syrského arzenálu chemických zbraní bylo potvrzeno OPCW. Nicméně, Národní koalice pro syrské revoluční a opoziční síly (National Coalition for Syrian Revolutionary and Opposition Forces) podporována Spojenými státy okamžitě obvinila syrskou vládu z použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu v osadě Chán Šajchún v Idlibu dne 4. dubna 2017, která měla na svědomí 80 mrtvých a 200 zraněných.

Dokonce i před zahájením šetření incidentu s chemickými zbraněmi zahájily USA masivní ostřelování raketami Tohamawk na syrské vládní letiště, což byl útok který byl vnímám Damaškem jako „agrese“.

Od údajného chemického útoku v provincii požaduje Rusko důkladný průzkum incidentu a zdůraznilo, že bylo několik záznamů, že teroristé v Sýrii měli chemické zbraně.

Velvyslanec Ruska v OSN Vasilij Nebenzie nedávno uvedl, že syrská vláda důsledně informovala mezinárodní společenství o této otázce, včetně Rady bezpečnosti OSN, že odhalila nebezpečné chemické látky v oblastech osvobozených od teroristů.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Bílé přilby Foto: Sputnik)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*