Miminka bez matky? Oplodněné vajíčko není potřeba pro reprodukci, tvrdí vědci

Miminka bez matky? Oplodněné vajíčko není potřeba pro reprodukci, tvrdí vědci

Miminka bez matky by mohly být reálnou možností v blízké budoucnosti, podle vědců, kterým se podařilo vytvořit vrh myší bez oplodněného vejce samice. Tento průlom by údajně mohl pomoci neplodným ženám mít děti.   

Klasický způsob, jak udělat dítě je velmi jednoduchý- spermie oplodní vajíčko a o devět měsíců později se narodí dítě. Ale vědci z University of Bath zpochybňují nutnost vajíčka v rovnici, po úspěšné reprodukci vrhu myší bez procesu oplodnění.

Trik spočívá v něčem zvaném partenogeneze – vaječné buňky, které byly „napáleny“, aby se staly embryem, aniž by byly oplodněny spermií.

Nicméně, vědci museli vymyslet způsob, jak udržet při životě partenogenezy, protože samy umírají po několika dnech. Ukázalo se, že vstřikování myších spermií je odpověď.

Místo toho, aby umíraly, embrya se normálně vyvinou. Ty jsou pak přesunuty do myších samic a stanou se z nich naprosto zdravá mláďata.

Celkově vědci vyprodukovali 30 mláďat, s úspěšností 24 procent. Některé z těchto mláďat jsou nyní prarodiče a praprarodiče, protože jejich potomci pokračovali s vlastní reprodukci.

„Je to poprvé, co byl celý vývoj dosažen vstřikováním spermií do embryí,“ uvedl Tony Perry, výzkumný pracovník na University of Bath, v tiskové zprávě. „Byla to myšlenka, aby pouze vaječná buňka byla schopna přeprogramovat spermie, aby mohlo dojít k embryonálnímu vývoji.“

Perry pokračoval tvrzením, že úkol jeho pracovního týmu se datuje až do doby, kdy embryologové poprvé pozorovali vajíčka savců kolem roku 1827 a o 50 let později pozorovali oplodnění, že vajíčka oplodněných spermií mohou vyústit v narození živého savce.“

Výzkum, podle Perryho, by mohl otevřít dveře revolučním způsobům, jak vytvořit embrya.

„To, o čem hovoříme, jsou různé způsoby k vyrobení embryí. Představte si, že byste mohli mít kožní buňky a z nich vytvořit embrya? To by mělo mnoho druhů užitku.“ Uvedl Perry.

Pokud by se tento proces stal dostupný masám, mohlo by to pomoci ženám, které jsou neplodné. Mohlo by to také pomoci při záchraně ohrožených živočišných druhů.

Perry uvedl, že cílem jeho a jeho kolegů je dále studovat potenciál, aby kožní buňky mohly nahradit vajíčka.

„Budeme schopni toho dosáhnout? Nevím. Ale myslím si, pokud je to vůbec možné, jednoho dne v budoucnosti se lidé ohlédnou a řeknou, to je to místo, kde to začalo.“

Studie byla publikována v odborném časopise Nature Communications.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Miminka bez matky? Oplodněné vajíčko není potřeba pro reprodukci, tvrdí vědci

  • S takovymi franknstejnskymi pokusy nesouhlasim. Ti „vjedci“ se budou stale vrtat do veci, az je skutecne akorat rozvrtaji. Nechte vse prirode, ta si poradi sama. A ze nektere pary nemohou mit deti? Tak at dite adoptuji nebo si poridi pejska. Stejne do nas stale huci, ze na svete je prilis mnoho lidi a ze se s tim musi neco delat, cimz je tento clanek protikladem.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*