Miliardové kšefty s potravinami „Farmaření“ bez romantiky

Miliardové kšefty s potravinami „Farmaření“ bez romantiky

Sedm miliard lidí na planetě potřebuje denně nakrmit.

A brzy jich bude devět miliard.

Závislých na gen potravinách.

Ti nejchudší vezmou budou rádi za ošatku obilovin nebo rýže, sojových bobů a kukuřice.

Ti bohatší budou chtít čím dál víc masa.

O to všechno se starají největší potravinový gigant na světě – americký koncern Monsanto a německý Bayer, špičkový Easy Rider na světovém trhu s pesticidy. Momentálně probíhají (před médii utajená) jednání o fúzi. Monsanto shrábne 55 miliard eur. Jedná se o největší obchod v historii německého byznysu.

Oba giganty spojuje i společná negativní minulost – dodávky smrtícího postřiku s kódovým označením Agent Orange pro US Army ve válce ve Vietnamu. Jednalo se o směs dvou herbicidů, jejichž základem byl dioxin.  Na území Vietnamu ho bylo  rozprášeno celkem 800 miliónů litrů. Cílem postřiku Agent Orange bylo zničit veškerou vegetaci v bojových oblastech, bránících ve zviditelnění základen a zásobovacích tras Vietkongu. Jedna ze složek se vyráběla koncem šedesátých let minulého století i ve Spolaně Neratovice a byla přes ZO prodávána zahraničním prostředníkům. Po vážném onemocnění desítek dělníků Spolany  byl tento provoz v roce 1968 ukončen.

 

Vše je koordinováno z centrály Monsanta ze St. Louis, US

Dnes je ve hře výzkum a provádění geneticky upravených plodin a jatečních zvířat.

Největší světoví producenti upravených sojových bobů a kukřice jsou Kanada, Čína, Indie a Argentina s Brazílií, špičky gen-tech byznysu.

Nejrozsáhlejší plocha bio-tech průmyslu se táhne tři a půl tisíce dlouhou trasou od Buenos Aires až do Amazonie. V této hororové přeměně jihoamerické přírody v potravinovou fabriku, padly tisíce hektarů divoké vegetace a s tím související nevratné narušení celého ekosystému.

Na gigantickém jevišti sklizně 21. století stojí sci-fi technika, která nakládá nekonečný proud kamionů, vezoucích náklad do Río de la Plata, odkud odplouvá zrovna tak nekonečný konvoj nákladních lodí s gen sojou a kukuřicí do Evropy a Číny.

Než se nalodí, je náklad „ošetřen“ tisíci litrů postřiku proti plísním.

 

Monsanto – moderní zahrada v ráji světa

Reklamní svět potravinových a herbicidních gigantů nabízí radostnou budoucnost.

Včelky na rozkvetlé louce, americká pšenice a kukuřice v ošatkách konečně nasycených dětí třetího světa, smějící se farmáři na traktoru na nekonečných lánech v Asii.

V reálném světě Monsanta není po včelkách a motýlcích, které předvádí jeho PR veřejnosti, ani památky.

Všechny divoké byliny a luční rostliny, včelky a motýli pohřbily tuny herbicidu (Roundup) uvedeného na trh v roce 1974, prodejní šlágr milovníků anglických trávníků, sóji a kukuřice.

Dětský úsměv se skrývá za rouškou, která je má ochránit před vzduchem zamořeným podpůrnými ilegálními postřiky. I děti třetího světa zírají do poloprázdné ošatky; většina sklizené sóji a kukuřice padne na krmení gen jatečních zvířat.

Monsanto a Bayer ale neprodukuje jen pesticidy. Jde s dobou a tak je v poředí gen-tech kšeft, ketrý se vyplácí.

Roční obrat s pesticidy, potravinami a plodinami je přiznaných 80 miliard eur.

(Ilustrační obrázek Foto: archiv autora)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Miliardové kšefty s potravinami „Farmaření“ bez romantiky

  • Je třeba snížit populaci třeba i jedy v potravinách a mi jim to všechno pěkně seŽEREM, že pane TELIČKO??!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*