Migranti prý mají problémy s transfúzí krve od Evropanů. Je pro ně údajně nebezpečná. Je to však Fake news

Migranti prý mají problémy s transfúzí krve od Evropanů. Je pro ně údajně nebezpečná. Je to však Fake news

Český portál iDNES.cz zveřejnil informace o tom, že migranti mají údajně zdravotní problémy po transfúzi krve od Evropanů. Imunitní systém přistěhovalců podle iDNES někdy odmítavě reaguje na krev obyvatel Evropy, což může v ojedinělých případech vést i ke smrti.Jak uvádí iDNES, výzkumem v této oblasti se zabývají účastníci německého projektu BluStar.NRW. Na webových stránkách projektu je dokonce napsáno, že je projekt částečně financován z evropských fondů.

Tato revoluční zpráva rozpoutala bouřlivé diskuze na sociálních sítích. Politička za SPD Karla Maříková dokonce dospěla k závěru, že „migranti do Evropy nepatří“. Zdrojem zprávy je jeden z nejnavštěvovanějších zpravodajských portálů v České republice, takže nikdo věrohodnost zveřejněných informací nezpochybnil.

Jenže tato zpráva je jasným příkladem Fake news. Dne 3. března o tom informoval portál Infomigrants.net: „V posledních dnech řada webů šířila vědecké zprávy o tom, že africká nebo blízkovýchodní krev není kompatibilní s evropskou krví. Je to lež. InfoMigrants tuto zprávu vyvrací,“ uvádí portál.

Portál InfoMigrants požádal o komentář Thierryho de Revela, hematologa na klinice Hartmann v západním pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine, který jednoznačně prohlásil: „Kompatibilita je založena na krevní skupině, ne na etnické příslušnosti. Každý na planetě je kompatibilní se všemi v souladu s krevní skupinou.“

Také kanál Sputnik se pro jistotu obrátil na známého krevního experta – Alexeje Kuprešova, vedoucího oddělení transfuze krve ruského chirurgického Centra Bakuleva. Kupres také zpochybnil, že by kompatibilita krve závisela na etnické příslušnosti. „Je jasné, že europoidi mají více druhé krevní skupiny, zatímco mongoloidi třetí, ale je to otázka rozšířenosti. Je zřejmé, že druhá skupina europoida je kompatibilní s druhou skupinou mongoloida. Problém spíše spočívá ve správném výběru páru dárce a recipienta, „vysvětlil Kupres.

Expert dokonce uvedl, že africké země často mají nedostatek „kvalitní“ krve na kontinentu kvůli rozšířenosti různorodých infekcí: „Jsou země, které nemají možnost vyrábět vlastní krev. Je to především Afrika. Je tam mnoho infekcí, rizika transgresivního přenosu jsou dost vysoká, oni dovážejí krev z míst, kde taková rizika nejsou, takže většinou z Evropy, „dodal expert.

Tato zpráva se na portálu iDNES objevila 13. března, v době, kdy už fakticky byla vyvrácena.

Kdyby zprávu s takovým obsahem zveřejnil nějaký tzv. „proruský portál“, hned by se v médiích objevilo, že proruské dezinformační weby zastrašují české obyvatelstvo migranty a šíří dezinformace. Jenže žádný „dezinformační“ web to nebyl, takže  se nic neděje.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*