Mezitím co ČNB rozprodává poslední zbytky našeho zlata, Rusko nakupuje tuny zlatých cihel

Mezitím co ČNB rozprodává poslední zbytky našeho zlata, Rusko nakupuje tuny zlatých cihel

Mezitím, co naše Česká národní banka rozprodává zbytky našich zlatých rezerv, většina jiných zemí si dělá zásoby.

Ze statistik ČNB vyplývá, že ke konci loňského roku v rezervách držela 0,31 miliónu trojských uncí. „To odpovídá 9,62 tuny zlata. Ještě v lednu loňského roku přitom podle statistik držela přibližně o 300 kilogramů zlata více,“ spočítal pro Právo analytik společnosti Zlato David Marášek.

Úbytek byl sice menší než v roce 2015, kdy stav devizových rezerv ČNB ve zlatě poklesl o půl tuny, ale pokud by rozprodej na mince pokračoval tímto tempem i nadále, tak za dvacet let už v trezorech ČNB nebude podle Maráška zlato žádné.

Podívejme se, jak to dělá se zlatem například Rusko.

Rusko v lednu i nadále zvyšovalo své zlaté rezervy a nakoupilo více než jeden milión trojských uncí (asi 37 tun zlata), informoval deník Vesti.ru.

Jako celek, ruské devizové rezervy vzrostly minulý měsíc o čtyři procenta a činily dne 10. února 393,3 miliard dolarů.

Lednový nákup následovala pauza v prosinci, kdy Rusko nekoupilo žádné zlato. Před touto přestávkou, Rusko neustále zvyšovalo své zlaté rezervy. V listopadu 2016 ho Rusko koupilo 31 tun a v říjnu koupilo 48 tun, což je největší nákup od roku 1998.

V celém roce 2016, ruská centrální banka koupila 6,4 miliónů trojských uncí zlata, čili asi 200 tun tohoto drahého kovu. V předchozím roce, centrální banka zvýšila své zlaté rezervy o 206 metrických tun.

Na konferenci Thomson Reuters v září, zástupce vedoucího odboru statistik centrální banky Anton Navoi uvedl, že zlato tvoří 16 procent ruských devizových rezerv, ale Rusko nestanovilo konkrétní cíl, jakého chce dosáhnout.

„Banka nakupuje zlato, protože je to výhodné. Naše země je na třetím místě na světě, pokud jde o výrobu zlata a máme možnost zlato nakupovat v naší národní měně, na rozdíl od jiných zemí, které nemají takovou příležitost,“ vysvětlil Navoi.

Centrální banky po celém světě se připojily k Moskvě a kupují v posledních letech více drahých kovů kvůli obavám z makroekonomických rizik, měnových válek a z devalvace dolaru, eura a dalších měn.

Podle zprávy vydané v září think tankem OMFIF, centrální banky se vrací zpět k nákupům zlata po čtyřech desetiletích pokusů demonetarizace.

 

(Hangthebankers/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Komentář “Mezitím co ČNB rozprodává poslední zbytky našeho zlata, Rusko nakupuje tuny zlatých cihel

  • Eurofilové v ČNB dělají vše pro to, aby nám nezbylo nic jiného, než poslouchat diktát EU. Budeme nuceni dělat, co nám nařídí, pokud se zbavíme naší měny a její síly. Pod vedením Rusnoka zkrachovaly fondy, nyní je na řadě ČNB a celý bankovní systém. Až k tomu dojde, budeme otroky EU. Udržme si korunu, udržme si fiskální nástroje, které zabrání útokům úředníků z EU, udržme se mimo „hlavní proud“ byrokratů z EU. Alespoň do voleb. Pokud ve volbách zvolíme likvidátory naší suverenity, pak si nic jiného nezasloužíme.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*