Mexický prezident prohlásil, že lockdowny a omezení kvůli COVID-19 jsou „diktaturou“

Mexický prezident prohlásil, že lockdowny a omezení kvůli COVID-19 jsou „diktaturou“

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador během nedávné tiskové konference s novináři označil lockdowny kvůli koronaviru za „diktaturu“.

Taková opatření a lockdowny označil podle zprávy agentury Associated Press za „módní mezi úřady … které chtějí ukázat, že jsou těžkopádné, diktátorské“.

Dále prohlásil, že zastánci takových opatření mají „autoritářské instinkty“ a nerespektují svobodu mexického lidu.

„Spousta z nich dává najevo své autoritářské instinkty,“ konstatoval. „Základní věcí je zaručit svobodu.“

López Obrador se důrazně brání snahám o zavedení lockdownů a zákazu vycházení v Mexiku, a to navzdory popularitě takových opatření v jiných latinskoamerických zemích. Avšak stejně jako ve Spojených státech a v Brazílii se mnoho státních a místních činitelů prezidentovi vzepřelo a zavedlo různá omezení na nižších úrovních státní správy.Například třetí nejlidnatější stát v Mexiku, Jalisco, kterému v současnosti vládne opoziční levicově liberální Občanské hnutí, zavedl povinné roušky ve všech veřejných oblastech. Další státy zašly ještě dál, zavedly příkazy k pobytu doma a zavřely nepodstatné podniky. Dokonce i státy řízené konzervativními politiky, jako jsou Puebla, Nuevo León a Tamaulipas, přijaly přísná omezení.

López Obrador se během tiskové konference vyslovil i proti povinným rouškám a vyjádřil přesvědčení, že nošení roušek by mělo být dobrovolné.

„Všichni jsou svobodní,“ dodal López Obrador. „Kdo chce nosit roušku a cítit se bezpečněji, může tak učinit.“

Mexická federální vláda pod vedením Lópeze Obradora zaujala skeptický postoj jak k masovému nošení obličejových roušek, tak k hromadnému testování populace na COVID-19.

Ač tvrdě levicový, López Obrador byl v průběhu této pandemie výrazným skeptikem přílišné vládní moci. Více než pět týdnů po listopadových volbách také odmítal blahopřát Joeovi Bidenovi a poukazoval na své vlastní boje s volebními podvody v mexických prezidentských volbách v roce 2006. O těchto volbách se všeobecně spekulovalo, že byly zmanipulovány ve prospěch opozice Lópeze Obradora,  středopravicového kandidáta Felipeho Calderóna. López Obrador přirovnal svůj přístup k médiím během tohoto období k přístupu k prezidentu Trumpovi za poslední měsíc.

The Globe and Mail uvádí:

Pan Lopez Obrador, který je známý jako AMLO, se pozastavil nad tím, jak mohou sdělovací prostředky „cenzurovat“ amerického prezidenta tím, že se odstřihnou od jeho tvrzení o volebních podvodech.

„V Mexiku jsme zvyklí na to, jak nás cenzurovali,“ řekl na ranní tiskové konferenci dne 9. listopadu. „Ale v případě Spojených států je to, co se stalo, něco zvláštního.“

Naproti tomu americká levice odsoudila jakékoliv náznaky podvodů v amerických volbách v roce 2020 a zcela přijala omezení zákazu vycházení. Jejich zarputilá loajalita k americkému establishmentu nebyla odměněna, přičemž Biden bagatelizoval vyhlídky krajně levicového senátora Bernieho Sanderse (D-VT) na post ve vládě.

 

(Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador Foto: Youtube)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*