Merkelová: Turci v Německu budou mít zákaz hlasovat o trestu smrti

Merkelová: Turci v Německu budou mít zákaz hlasovat o trestu smrti

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Turci, kteří žijí v Německu, nebudou smět hlasovat v případném referendu o obnovení trestu smrti v Turecku.   

Turecký prezident Recep Erdogan, který nedávno získal významné posílení svých pravomocí, když zvítězil v referendu, uvedl, že bude podporovat znovuzavedení trestu smrti, pokud to projde parlamentem nebo referendem.

Trest smrti je však zakázán ve všech státech Evropské unie, což znamená, že by tato iniciativa mohla ukončit perspektivu členství Turecka v EU.

„My zpravidla nezodpovězujeme na hypotetické otázky, ale tato otázka bohužel není tak hypotetická, jelikož se v Turecku projednává,“ uvedla Merkelová v rozhovoru s německou stanicí WDR.

„My nepovolíme něco, co nejsme povinni, a jehož obsah zcela odmítáme, jako je například trest smrti,“ dodala Merkelová.Kontroverzního dubnového referenda se účastnilo téměř 1,4 miliónů tureckých voličů žijících v Německu.

„My děláme to, co považujeme za správnou věc. Turecko je partnerem NATO a je pro nás velmi důležité v otázkách bezpečnosti. Ale toto rozhodnutí o referendu o politickém vývoji je velice znepokojující, samozřejmě,“ komentoval také toto téma ministr vnitra Thomas de Maiziere.

Některá německá média i nizozemská města zakázala dubnovou referendovou kampaň Erdoganovým ministrům, což vedlo k ostrým výměnám a k rozšíření diplomatického rozporu mezi zeměmi, přičemž Turecko obvinilo oba státy EU z toho, že se chovají jako nacisti.

Po loňském neúspěšném převratu v Turecku, Erdogan využil nouzových pravomocí, rozbil armádu, policii, soudnictví a státní službu a povolil rozsáhlé čistky.

Obnovení trestu smrti považuje Erdogan za prostředek k potrestání údajných spiklenců napojených na duchovního Fethullaha Gulena žijícího v USA, kterého obvinil z pokusu o sesazení současné turecké vlády.

Trest smrti byl v Turecku zakázán od roku 2004, dva roky poté, co se Erdoganova strana dostala k moci, protože to bylo součástí požadavků potřebných pro vstup Turecka do EU.

Turecký prezident již vyhrožuje, že vystoupí z přistěhovalecké dohody s EU, protože v rozhovorech o přistoupení Ankary do EU nedošlo k žádnému pokroku. Dohoda stanovuje, že Turecko zastaví příliv migrantů, kteří míří do Evropy výměnou za miliardy eur v dotacích.

 

(RT/ svobodenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Merkelová: Turci v Německu budou mít zákaz hlasovat o trestu smrti

  • Služebnice č. 1 která pracuje pro NWO. Co na ni asi vědí ? Ale těchto služebníků je v Německu a v EU celá řada, kteří mají stejné náboženství a budou sloužit jednomu božstvu což je v jejich případě NWO.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*