Merkelová se připojila k Macronovi a volá po vytvoření skutečné evropské armády

Merkelová se připojila k Macronovi a volá po vytvoření skutečné evropské armády

Německá kancléřka Angela Merkelová volá po vytvoření „skutečné, reálné“ evropské armády, jen pár dní poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron učinil totéž – a sklidil za to silnou odezvu od Donalda Trumpa.  

„Měli bychom pracovat na vizi a jednoho dne založit skutečnou evropskou armádu,“ uvedla Merkelová v rozhovoru s poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku.Toto prohlášení představovalo zřejmou podporu pro Macrona, který minulý týden uvedl, že se Evropa musí chránit před Čínou, Ruskem a dokonce i před USA. „Evropa to nemůže udělat,“ uvedl „pokud se nerozhodneme mít pravou evropskou armádu.“

Macronovo prohlášení nesedlo dobře americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který svůj francouzský protějšek odsoudil a poznamenal, že problém Francie během 2. světové války nebyly USA, Rusko ani Čína – ale bylo to Německo.

„Oni se už začali učit v Paříži německy předtím, než přišly Spojené státy,“ napsal na Twitteru.

Nicméně se zdá, že Macron je zcela nezaujatý událostmi z historie, neboť on a Merkelová byli ve Francii vyfoceni, jak se objímají a drží se za ruku při zahájení stého výročí příměří.

Mezitím, odborník na historii a mezinárodní záležitosti John Laughland řekl kanálu RT, že „obvyklý příběh“, že Francii osvobodili Američané, je „jen částečně pravdivý“ a současně odsoudil představu evropské armády jako „naprosto absurdní“.

„Myšlenka evropské armády je úplná fikce, nikdy zde neexistovala evropská armáda a ani nemůže existovat žádná evropská armáda,“ uvedl.

Laughland dodal, že EU nemůže být legálně nezávislá na NATO, pokud nezmění své smlouvy.

Macron a Merkelová nejsou jediní, kdo požaduje vytvoření evropských ozbrojených sil. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl již dříve široce kritizován za stejný návrh, zejména ze strany Velké Británie, blízkým spojencem USA.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Merkelová se připojila k Macronovi a volá po vytvoření skutečné evropské armády

  • Německo i Francie se shodnou, že je Evropa říší. Ale až dojde na to, kdo má být císařem nebo vůdcem, jednání o říši skončí. Pro naší vlast je větším rizikem být v takové říši, než přijmout ochranu Ruska.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*