Merkelová oznámila, že bude vládnout Německu až do roku 2021, i když větší polovina Němců chce, aby odešla již příští rok

Merkelová oznámila, že bude vládnout Německu až do roku 2021, i když větší polovina Němců chce, aby odešla již příští rok

Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová se domnívá, že bude schopna vést Německo po více než rok poté, co odstoupí jako vůdkyně největší německé strany, tento plán se nezamlouvá většině Němců, přičemž 62 procent respondentů uvedlo, že by měla odstoupit již před příštími volbami.

Když Angela Merkelová – která za dva týdny bude sloužit jako německá kancléřka nepřetržitě 13 let – zažila minulý měsíc další porážku po řadě volebních neúspěchů, tak oznámila, že se vzdá vedení své strany a také své země.

Merkelová odstoupí z vedení Křesťansko-demokratické unie (CDU) již v prosinci na výroční konferenci strany, ale navzdory svému vlastnímu dřívějšímu tvrzení, že obě role musí jít společně, řekla, že chce pokračovat jako kancléřka až do příštích německých voleb v roce 2021.Po nedávných nepříjemných volebních výsledcích by však její další dva roky u moci nebyly pro voliče příliš populární, jak odhalují nové průzkumy německého deníku Bild. Z průzkumu vyplývá, že 62,2 procenta Němců se domnívá, že paní Merkelová by měla odstoupit krátce poté, co odejde z vedení strany – počátkem roku 2019 – aby mohlo mít Německo nového kancléře.

Tento údaj připomíná podobný průzkum z prosince 2017, kdy deník Breitbart London uvedl, že 47 procent dotazovaných Němců chtělo, aby Merkelová odstoupila před rokem 2021.

CDU si na prosincové konferenci zvolí nového vůdce strany a podle deníku Breitbart London se ti, kteří usilují získat tuto špičkovou pozici v německé politice, snaží distancovat od odstupující kancléřky – a také navzájem – prostřednictvím připomínek k nadcházejícímu migračnímu paktu Organizace spojených národů.

Angela Merkelová, celým jménem Angela Dorothea Merkel (* 17. července 1954, Hamburk), je německá křesťanskodemokratická politička a od roku 2005 kancléřka Spolkové republiky Německo, první žena v tomto úřadu. První vládu takzvané velké koalice CDU/CSU a SPD vedla od 22. listopadu 2005 do 28. října 2009. Po volbách do Spolkového sněmu roku 2009 se stala kancléřkou druhé vlády, tentokrát v čele koalice CDU/CSU a FDP.

V září 2013 vyhrála jako volební lídryně CDU/CSU již třetí parlamentní volby se ziskem 41,5 % platných hlasů. Posléze vyjednala novou koalici, když stávající koaliční partner, Svobodná demokratická strana (FDP), se nedostal do Spolkového sněmu. Dne 17. prosince 2013 došlo k její třetí volbě za kancléřku a jmenování vlády, podruhé utvořené se sociálně demokratickou SPD.

Ve volbách do Spolkového sněmu 24. září 2017 utrpělo společenství CDU/CSU citelnou ztrátu ve výši 8,5 procentních bodů proti roku 2013. Po obtížných vyjednáváních, včetně možnosti tzv. jamajské koalice, došlo k dohodě mezi CDU/CSU a SPD na vzniku velké koalice a vytvoření čtvrté vlády Merkelové, která se 14. března 2018 tak stala kancléřkou již ve čtvrtém volebním období.

Po znovusjednocení Německa v prosinci 1990 byla zvolena poslankyní Spolkového sněmu za CDU ve volebním obvodě „Severní Přední Pomořansko, Rujána a Stralsund“, který se nachází ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Brzo poté byla jmenována ministryní životního prostředí ve vládě kancléře Helmuta Kohla. Po jeho odstoupení z funkce předsedy CDU v roce 2000 jej nahradila z pozice generální sekretářky strany.

V médiích bývá označována jako faktická lídryně Evropské unie a časopis Forbes ji opakovaně označil za nejmocnější ženu světa. V roce 2012 kancléřku také hodnotil jako druhého nejmocnějšího člověka planety, což znamenalo historicky nejvyšší postavení ženy. Magazín Time ji v roce 2015 vyhlásil Osobností roku.

Po sérii slabých výsledků strany CDU ve volbách, naposledy při volbách do zemského sněmu v Hesensku 28. října 2018, oznámila Angela Merkelová den poté, 29. října dopoledne, že na sjezdu CDU v prosinci 2018 nebude znova kandidovat na funkci předsedkyně strany.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Merkelová oznámila, že bude vládnout Německu až do roku 2021, i když větší polovina Němců chce, aby odešla již příští rok

  • Skody, ktere napachala Nemecku a Evrope jsou srovnatelne pouze se skodami, ktere napachal Adolf Hitler a jeho nacisticti masovi vrazi a zlocinci. Tak tezke skody moralne opravnuji obcany k ozbrojenemu odporu. Podobne i Hitler se nechtel vzdat moci, dokud ho nedonutily tanky Rude armady…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*