Merkelová: Německo musí zvýšit své vojenské výdaje na obranu

Merkelová: Německo musí zvýšit své vojenské výdaje na obranu

Kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že Německo musí výrazně zvýšit výdaje na obranu, aby se vyrovnalo „vnějším hrozbám,“ a uvedla, že Berlín nemůže počítat s USA.  

Ve svém projevu na úterní ekonomické konferenci v Berlíně, Merkelová uvedla, že EU nemůže jen spoléhat na své transatlantické partnerství se Spojenými státy.

„To samozřejmě znamená, že země jako Německo, které dnes utrácí asi 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v oblasti obrany, a Spojené státy na obranu utrácí 3,4 procenta, bude muset konvergovat,“ uvedla Merkelová.

Merkelová dále uvedla, že Německo nemůže očekávat, že jiní ponesou jeho břemeno obrany v dlouhodobém horizontu.

Minulý měsíc, německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová oznámila první expanzi armády země od dob studené války, aby Německo čelilo tomu, co nazvala hrozbou ze strany Ruska.

Podle těchto plánu bude přijato 7.000 nových vojáků společně s 4.400 civilními zaměstnanci.

„Čtvrt století smršťování je u konce. Je čas, aby Bundeswehr (německé ozbrojené síly) opět rostl,“ uvedla Merkelová.

Během studené války, západoněmecký Bunseswehr byl viděn jako první linie obrany proti sovětské invazi, a byl popisován jako „možná nejlepší světová armáda.“

Německo má již v současné době jedny z největších ozbrojených sil na světě, s 178.000 aktivního personálu, druhé hned za Francií mezi členy EU.

NATO očekává, že členské státy na obranu utratí 2 procenta svého HDP. V posledních letech se výdaje německé vlády na obranu snížily na 1,2 procenta z 1,4 procenta HDP.

Poznámky Merkelové přišly před nadcházejícím summitem NATO, který se bude konat na začátku července ve Varšavě a bude mít na pořadu dne především „ruskou hrozbu“.

Ruský prezident Vladimír Putin v pátek znovu kritizoval expanzi NATO na východ a varoval, že to bude mít následky, v případě, že západní vojenská aliance bude pokračovat ve své jednostranné politice proti Moskvě.

Ruský prezident také poznamenal, že jeho země si nepřeje novou studenou válku se Západem a zdůraznil, že politika Moskvy je „zaměřena na spolupráci a hledání kompromisu.“

NATO zvýšilo svou vojenskou přítomnost v blízkosti ruských hranic a pozastavilo veškeré styky s Moskvou v dubnu 2014 poté, co se poloostrov Krym opět integroval k Ruské federaci na základě referenda.

Spojené státy a jejich evropští spojenci obviňují Moskvu z destabilizace Ukrajiny. Moskva však tato obvinění odmítá.

Moskva opakovaně kritizovala expanzi NATO v blízkosti svých hranic a tvrdí, že takové kroky představují hrozbu pro regionální i mezinárodní mír.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu německá kancléřka Angela Merkelová Foto: AP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Merkelová: Německo musí zvýšit své vojenské výdaje na obranu

  • Německo musí zbrojit nebot na něj tlačí USA, stejně jako na ostatní členy NATO na 2% HDP!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*