„Měli by hnít ve vězení, ne popíjet šampaňské“: Salvini vyzývá Macrona, aby přestal chránit uprchlíky

„Měli by hnít ve vězení, ne popíjet šampaňské“: Salvini vyzývá Macrona, aby přestal chránit uprchlíky

Italský ministr vnitra Matteo Salvini vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby předal bývalý komunistické militanty, o nichž se říká, že žijí ve Francii místo toho, aby seděli ve vězení za vraždy a historické zločiny.   

„Žádám francouzského prezidenta, aby vrátil do Itálie uprchlíky, kteří by neměli popíjet šampaňské pod Eiffelovou věží, ale měli by hnít v italském vězení,“ řekl vůdce strany Liga Matteo Salvini pro Canale 5 TV.Salvini se nedávno pustil do křížové výpravy, aby se vrátilo asi 50 „červených“ uprchlíků, kteří jsou rozptýleni po celém světě. Devět z nich se údajně skrývá ve Francii, chráněni doktrínou bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitterranda, který zakázal vydávání levicových partyzánů, a to s odkazem na údajně zmanipulovaný justiční systém Itálie. Tato doktrína je od roku 2000 zaniklá, ale uprchlíci podle Salviniho nadále žijí ve Francii bezstarostný život.

Italský ministr neuvedl jména údajných zločinců, nicméně poznamenal, že člen Červených brigád zodpovědný za únos a zabití bývalého italského premiéra Alda Mora v roce 1978 může sledovat živé vysílání z Francie.

Salvini uvedl, že uprchlíci „červení, nebo černí“, kteří „vraždili ve jménu své šílené ideologie“ a musí být předvedeni před soud, také žijí v Nikaragui a dalších jihoamerických zemích.

Francouzské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že bude „podrobně analyzovat“ seznam uprchlíků, který poskytla italská vláda, a rozhodne a o žádostech o vydání „případ od případu“.

Ve své žádosti k francouzské vládě, Salvini pravděpodobně doufá, že využije úspěch spolupráce jeho ministerstva s novým brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem, který usnadnil vydání Cesara Battistiho z Bolívie do Itálie. 64letý bývalý člen krajně levicových Proletářů komunismu (PAC) byl na útěku již téměř 38 let, když utekl z Francie v roce 1981, kde čekal na soudní řízení za čtyři vraždy.

Battisti nejprve uprchl do Francie, poté do Mexika, než dostal v roce 2010 status uprchlíka od bývalého levicového brazilského prezidenta Luize Inacia Lula da Silva. Poté, co byl pod novou vládou jeho status uprchlíka zrušen, uprchl do Bolívie, ale prezident Evo Morales mu odmítl udělit azyl.

Salvini poděkoval Bolsonarovi za „dar“ a vyvolal doma kontroverzi tím, že dorazil na letiště, aby osobně Battistiho uvítal společně s ministrem spravedlnosti Alfonsem Bonafedem. Když Salvini stál na asfaltu, řekl, že čekal 37 let, než uvidí „toho blázna“. „Teď bude hnít ve vězení,“ dodal.

Salviniho strana Liga samostatně vyzvala Macrona, aby přivedl zpět slavného uprchlíka Giorgia Pietrostefaniho, který byl odsouzen na 22 let za vraždu policisty Luigia Calabresiho v roce 1972 a vyvolal spoustu politického násilí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*