Mějte v Maďarsku čtyři nebo více dětí a nebude platit celý život daň z příjmů, tvrdí maďarský premiér

Mějte v Maďarsku čtyři nebo více dětí a nebude platit celý život daň z příjmů, tvrdí maďarský premiér

Maďarský premiér oznámil řadu opatření, jejichž cílem je posílit pokles počtu nově narozených dětí v zemi a redukovat imigraci.

Při své výroční zprávě o stavu národa, předseda vlády Viktor Orbán oznámil sedmibodový „akční plán na ochranu rodiny“ určený na podporu manželství a rodin, píše CNBC.Oznámené opatření zahrnuje výjimky z placení daní z příjmu fyzických osob pro ženy, které mají alespoň čtyři děti po zbytek jejich života, a dotace velkým rodinám na nákup větších automobilů. Akční plán rovněž rozšířil program půjček, které mají pomoci rodinám s alespoň dvěma dětmi při nákupu domovů. Každá žena mladší 40 let bude mít nárok na zvýhodněný úvěr, když se poprvé vdá.

Vláda také uvedla, že utratí více na maďarský zdravotní systém a vytvoří 21 000 nových míst v jeslích. Navíc budou prarodiče oprávněni dostávat poplatek za péči o děti, pokud se starají o malé děti namísto rodičů, uvedl Orbán.

„V Evropě je čím dál méně dětí a pro Západ je odpověď na tuto výzvu imigrace. Pro každé chybějící dítě by mělo přijít (na svět) další a pak budou tyto čísla v pořádku,“ uvedl Orbán.

„Ale my nepotřebujeme čísla. Potřebujeme maďarské děti,“ uvedl Orbán.

S odkazem na nový akční plán, Orbán uvedl: „jedná se o odpověď Maďarska (na výzvy), spíše než o imigraci,“ uvedl Orbán, jak informoval deník  Daily News Hungary.

Orbán je známým kritikem přistěhovalectví a maďarská vláda vyvolala spor v Evropské unii, když (spolu se svými východoevropskými sousedy) odmítla dovolit žadatelům o azyl vstup do země během migrační krize v roce 2015.

Maďarská vláda vedené Stranou Fidesz byla také obviněna z podkopávání tzv. demokratických hodnot, právního státu, práv menšin a svobody médií. V důsledku toho by mohla nyní čelit spolu s Polskem sankcím ze strany EU, jelikož poslanci Evropského parlamentu v loňském roce hlasovali pro zahájení disciplinárního řízení proti Maďarsku kvůli údajnému porušování základních hodnot bloku.

Stejně jako ostatní konzervativní a vlastenecké vlády v Evropě, Maďarsko se obává migrace a své klesající míry porodnosti. Údaje Eurostatu z poloviny roku 2018 ukazují, že míra porodnosti v EU nadále klesá. V roce 2017 se v EU narodilo 5,1 miliónů dětí, což je o 90 000 méně, než o rok dříve. Ve stejném roce bylo zaznamenáno 5.3 miliónů úmrtí.

Zatímco míra porodnosti zůstává vysoká v Irsku, Švédsku, Spojeném království a Francii, nejnižší míra porodnosti byla zaznamenána v Itálii, Řecku, Portugalsku a Španělsku. Míra porodnosti v Maďarsku je pod průměrem EU – v Maďarsku byla v roce 2017 hrubá míra porodnosti 9,7 na 1000 obyvatel, těsně pod průměrem EU 9,9 na 1 000 obyvatel.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*