Medúzy, hmyz, červi a maso z 3D tiskárny: to je podle odborníků naše budoucí strava

Medúzy, hmyz, červi a maso z 3D tiskárny: to je podle odborníků naše budoucí strava

Nová zpráva nám dává fascinující pohled na budoucnost potravin za 5, 30 a 150 let od nynějška, kdy se svět přizpůsobuje technologickému pokroku a měnícímu se prostředí. Ale raději si to nečtěte během oběda.

34stránková zpráva, kterou si objednal britský supermarket Sainsbury, ukazuje obraz nakupování v letech 2025, 2050 a 2196 a jejím cílem je ukázat potenciál potravin na dalších 150 let.

Ta představuje tradiční večeře, které se skládají z medúz a hmyzu se sklenkou mléka z řas, nebo snad nějakého masa z laboratoří a případně i náplasti nebo nitrožilní kapky, které vám dají všechny potřebné živiny. Zní to opravdu velmi chutně.Jídlo jako léky nejsou zcela moderní myšlenkou, nicméně se ve zprávě spekuluje, že význam stravy na zdraví a potraviny s léčivými vlastnostmi se v příštích letech dostanou do popředí.

Bio potraviny, jako jsou tzv. „super houby“ losos, který byl krmen „na míru vybranou dietou“, nabídne zákazníkům specificky formulované extra živiny. Specifické diety pro seniory k prevenci demence a ztráty  funkce mozku mají být například normou do roku 2025.

Foto: Pixabay

Zpráva konstatuje, že budoucnost potravin bude znamenat obrovský nárůst veganských, vegetariánských a flexitariánských (vegetariánů na částečný úvazek) jedlíků, stejně jako zákazníků, kteří chtějí nakupovat „potraviny přátelské k planetě“.

Ve zprávě se uvádí, že čtvrtina britských občanů bude do roku 2025 vegetariánská. Dále se uvádí, že potraviny jsou pro lidi nejjednodušším způsobem, jak omezit jejich celosvětovou stopu, takže více rostlinná strava je nevyhnutelná, protože moderní svět se odkloní od spotřeby masa.

Zpráva uvádí, že pro doplnění mezery ve výživě a prostotu na talíři, bodu v naší lednici produkty založené na houbách, mléku z řas, kaviár z mořských řas a hmyz bohatý na bílkoviny.

Zpráva také předpokládá, že digitální pokrok, jako jsou aplikace, budou počítat denní dopady na životní prostředí a zavedou čísla uhlíkových stop na menu – podobně jako jsou dnes kalorie.

Foto: Pixabay

Supermarket také očekává, že zavede uličku „pěstovanou v laboratoři“, kde si zákazníci mohou koupit kultivovaná masa a soupravy, aby si mohli maso doma sami vypěstovat. „Maso, jako ho známe dnes, by se místo toho mohlo stát luxusním produktem,“ uvádí se ve zprávě.

Odborníci tvrdí, že potřeba po vytištěném mase je nevyhnutelná díky rostoucí populaci, která by podle očekávání měla do roku 2050 dosáhnout 8 miliard. Průměrný Evropan zkonzumuje ročně 80 kg masa, zatímco Severoameričané a Australané jedí přes 110 kg masa ročně.

Do roku 2050 budou lidé v supermarketu tisknout 3D maso. Zákazníci mohou sledovat, jak se jejich maso vytváří skrz plexiskla v továrně „artisan“, která bude zcela řízena roboty – jedinými lidmi budou ti, kteří budou chodit mezi malými dopravními pásy pro kontrolu kvality.

Stejně jako všechno na planetě v těchto dnech, rychle rostoucí populace ohrožuje živobytí ekosystémů po celém světě. To samé se týká mořského života a pojídači ryb se budou muset stát velmi kreativní.

Sainsbury tvrdí, že posun směrem ke „kultivovanému masu“ donutí ještě více lidí k oceánu pro autentičtější protein. Hrozba neudržitelnosti pro naše oceány brzy donutí prodejce využívat více „invazivní druhy“, jako jsou medúzy, mořské řasy, máčky, perutýny a barramundi.

Do roku 2169, za 150 let, je pravděpodobné, že budeme konzumovat naše klíčové živiny prostřednictvím implantátů, zatímco výživové náplasti by mohly nahradit každodenní příjem.

Robotičtí farmáři budou oživovat poušť, pokoušet se obnovit rovnováhu země a zvrátit změnu klimatu, uvádí se ve zprávě. Nositelná technika postoupí k mikročipovým implantátům, které budou monitorovat naši pohodu a prostřednictvím umělé inteligence přesně určí, jaké živiny potřebujeme v každém okamžiku.

„Spojený svět roku 2168 by mohl mít poradce pro výživu osob z řad umělé inteligence, kteří budou nakupovat, připravovat a upravovat jídlo tak, aby optimalizovali naše zdraví.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*