Média hanebně lžou veřejnosti o Sýrii

Média hanebně lžou veřejnosti o Sýrii

Pokrytí syrské války bude připomínáno jako jedna z nejhanebnějších epizod v historii veřejnoprávního tisku. Informace o masakrech ve starobylém městě Aleppa je posledním důvodem, proč tomu tak bude.         

Za tři roky, násilné ozbrojené skupiny zničily Aleppo. Jejich vláda začala s vlnou represí. Nová vláda vyvěšovala varování pro místí obyvatele: „Neposílejte své děti do školy. Pokud tak učiníte, my získáme jejich brašnu a vy dostanete rakev.“ Poté ozbrojenci zničili továrny v naději, že když budou lidé nezaměstnaní, nebudou mít jinou možnost než se stát bojovníky. Ozbrojenci dopravili mnoho strojů a zařízení do Turecka, kde je prodali.

Lidé v Aleppu se tento měsíc konečně dočkali naděje. Syrská armáda a její spojenci vytlačili ozbrojence z města. Minulý týden spojenci syrské armády obnovili funkčnost hlavní elektrárny, která může brzy dodávat lidem potřebnou energii.

Zoufalí radikálové se snaží mstít, mezitím co jsou z města vytlačováni ruskými a syrskými vojenskými silami. „Tureckem a Saúdskou Arábií podporovaní „umírnění“ rebelové ostřelovali obytné sídliště neřízenými raketami a nádobami s plynem,“ napsal jeden rezident Aleppa na sociální síti. Analytik se sídlem v Bejrútu Marwa Osma se zeptal: „Syrská armáda, která je vedena Bašárem Asadem je jedinou silou na zemi, spolu se svými spojenci, která bojuje proti Islámskému státu- tudíž chcete oslabit jediný systém, který proti Islámskému státu bojuje?“

To však nezapadá do příběhu Washingtonu. V důsledku toho, většina amerického (a potažmo i českého) tisku hlásí přesný opak toho, co se ve skutečně děje. Mnoho deníkových zpráv naznačují, že Aleppo bylo „osvobozenou zónou“ po tři roky a nyní upadlo zpět do bídy.

Američanům je podsouváno, že cílem osvobození Sýrie je bojovat proti režimu Asada a jeho ruským a íránským partnerům. Měli bychom podle nich doufat, že vyhraje spravedlivá koalice Američanů, Turků, Saúdů a „umírněné opozice“.

To je nehorázný nesmysl, ale Američané nemohou být viněni za to, že tomu věří. Američané nemají téměř žádné skutečné informace o bojovnících, jejich cílech, nebo o jejich taktice. Většinovou vinu na tom nesou americká média, jenž udávají směr i médií českých.

Pod silným finančním tlakem, většina amerických novin, časopisů a vysílání hlavního proudu značně snížili svůj sbor zahraničních zpravodajů. Mnoho důležitých zpráv o světě nyní pochází od reportérů se sídlem ve Washingtonu. V tomto prostředí závisí přístup a důvěryhodnost na přijetí oficiálních paradigmat. Reportéři, kteří pokrývají dění v Sýrii, si ověřují informace v Pentagonu, na ministerstvu zahraničí, v Bílém domě a u „odborníků“ z think-tanků. Poté co oběhnou výše zmiňovaný kolotoč, mají pocit, že pokryli všechny strany konfliktu. Tato forma těsnopisu produkuje falešné zprávy o tom, co se ve skutečnosti děje v Sýrii.

Překvapivě stateční korespondenti z válečné zóny, včetně některých Američanů, se snaží zabránit zpravodajství pocházejícího z Washingtonu. S velkým rizikem jejich vlastní bezpečnosti, tito reportéři usilují o pravdu o syrské válce. Jejich zprávy často osvětlují temnotu skupinového myšlení. Přesto pro mnoho čtenářů veřejnoprávního tisku, jejich hlasy jsou ztraceny v pozadí. Zprávy z místa často vytlačí nesmysly z Washingtonu.

Reportéři z Washingtonu nám říkají, že jedna silná síla v Sýrii, Fronta an-Nusrá, se skládá z „rebelů“ a „umírněných“, ne že se jedná o odnož Al-Kájdy. Saúdská Arábie je vykreslována, jak napomáhá bojovníkům za svobodu, když je ve skutečnosti hlavním sponzorem Islámského státu. Turecko již několik let provozuje „krysí dráhu“ pro zahraniční bojovníky, kteří se chtějí připojit k teroristické skupině v Sýrii, ale proto, že USA chtějí zůstat na správně straně Turecka, slyšíme o tom jen velmi málo. Vše co Rusko a Írán dělají v Sýrii je popisováno jako negativní a destabilizující, jednoduše proto, že jsou to oni, kteří stojí za těmito úspěchy a proto, že to není oficiální směr Washingtonu.

Tento druh desinformací samozřejmě nasál i do americké prezidentské kampaně. V nedávné diskuzi v Milwaukee, Hillary Clintonová prohlásila, že mírové snahy OSN v Sýrii byly založeny na dohodě, kterou Hillary sjednala v červnu roku 2012 v Ženevě. Přesný opak je pravdou. V roce 2012, tehdejší ministryně zahraničí Clintonová se připojila k Turecku, Saúdské Arábii a Izraeli v úspěšné snaze zničit mírový plán OSN Kofiho Annana, protože by se to přizpůsobilo Íránu a udrželo Asada u moci, alespoň dočasně. To nikdo v Millwaukee nevěděl pravdu, aby jí oponoval?!

Politikům snad můžeme odpustit, že zkreslují v důsledku svých předchozích činů. Vládám můžeme také odpustit, že podporují jakýkoliv příběh, o kterém se domnívají, že jim nejlépe vyhovuje. Žurnalistika však má zůstat oddělaná od elitních a mocenských lží!  

 
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*