Mayová připravuje Spojené království k útoku na Sýrii, vzdoruje silné opozici veřejnosti

Mayová připravuje Spojené království k útoku na Sýrii, vzdoruje silné opozici veřejnosti

Theresa Mayová odklízí cestu k zahájení útoků na syrský režim, navzdory tomu, že několik průzkumů odhalilo, že pouze jeden z pěti Britů raketové útoky podporuje.       

Premiérka svolala své ministry vlády z Velikonoční pauzy v očekávání akce a ti byli požádání, aby „zvážili další kroky“ na včerejší schůzce, píše deník Times.          

Mayová je údajně připravena podniknout kroky, aniž by usilovala o souhlas parlamentu, jak již lídři učinili v nedávné době před vojenskou akcí.

Průzkum deníku však odhaluje, že jen pětina lidí podporuje raketový útok. Anketa YouGov uvedla procento podporovatelé o něco vyšší, a to 22 procent.

YouGov dodává: „Voliči u všech stran s větší pravděpodobností spíše oponují, než aby raketové útoky podpořili, ačkoli konzervativní voliči jsou nejvíce rovnoměrně rozděleni s 34 procenty u opozice a s 33 procenty pro podporu.“Průzkum proběhl tento týden v úterý a ve středu a zúčastnilo se ho 1 600 britských respondentů.

Mayová ve čtvrtek trochu svou rétoriku umírnila, když uvedla, že nebylo „potvrzeno“, zda prezident Bašár Asad stál za údajným použitím zakázaných chemických zbraní v blízkosti Damašku.

Později však zpravodajští důstojníci premiérku informovali o svých argumentech proti Asadově režimu. Mayová svůj tón změnila, když hovořila s reportéry a trvala na tom, že „všechny náznaky“ ukazují, že Asad je zodpovědný za tento „šokující, barbarský“ útok.

Zatím Spojené království provádělo letecké údery v Sýrii z vojenské základny na Kypru, ale pouze proti cílům spojeným s teroristickou skupinou Islámský stát.

Jeremy Corbyn, vůdce labouristů, a Vince Cable, vůdce liberálních demokratů, požadují, aby se o útoku hlasovalo. Nicméně, Mayová si nemůže být jistá, zda by zvítězila a bude opatrná poté, co její předchůdce David Cameron v roce 2013 prohrál hlasování a bombardování Sýrie.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*