Masivní zemětřesení v roce 2018 ohrozí až 1 miliardu lidí, varují vědci

Masivní zemětřesení v roce 2018 ohrozí až 1 miliardu lidí, varují vědci

Vědci varují, že kolísání rychlosti rotace Země by mohlo vyvolat roj ničivých zemětřesení po celém světě, zejména v silně osídlených tropických oblastech.      

Roger Bilham z Coloradské univerzity v Boulderu a Rebecca Bendicková z University Montana v Missoule představili své závěry na říjnovém výročním zasedání Geological Society of America.

Vědci uvádí, že nepatrné změny rotace, které mění délku jednoho dne o přibližně jednu milisekundu, my mohly způsobit masivní posuny energie pod povrchem planety. Teorie spočívá v tom, že zpomalení vytváří posun v zemském vnitřním jádru z pevného železa a niklu, které má dopad na tektonické desky tvořící zemskou kůru.

Dopad je větší na tektonické desky poblíž nejlidnatějších oblastí Země podél rovníku, kde žije asi miliarda lidí.

„Korelace mezi rotací Země a zemětřesením je silná a naznačuje, že v příštím roce bude nárůst počtu intenzivních zemětřesení,“ řekl Bilham deníku Guardian. „Velká zemětřesení jsou zaznamenávána již více než sto let a to nám dává dobrou zkušenost.“Jejich studie se zabývala všemi zemětřeseními, která byla registrována na stupních Richterové škály od začátku 20. století. V tomto časovém rámci vědci objevili pět období výrazně vyšší seizmické aktivity, k nimž dochází přibližně každých 32 let. Poslední zpomalení začalo před čtyřmi lety.

„V těchto obdobích bylo mezi 25 a 30 intenzivními zemětřeseními za rok,“ řekl Bilham. „Po zbytek času byla průměrná hodnota kolem 15 velkých zemětřesení ročně. Je to přímočaré. Země nám nabízí pětileté pochopení budoucích zemětřesení.“

Například, zemětřesení o velikosti 7,0 stupňů v roce 2010 zabilo na Haiti více než 100 000 lidí, zatímco v Japonsku v roce 2011 zemětřesení o velikosti 9,0 stupňů a následné tsunami zabilo až 18 000 lidí a způsobilo fukušimskou  jadernou krizi. Mexiko, Irák a Írán byly v posledních měsících postiženy zničujícími zemětřeseními, ale ta jsou nic v porovnání s tím, co očekáváme příští rok.

„Tento závěr je jasný,“ řekl Bilham. „Příští rok bychom měli vidět výrazný nárůst počtu masivních zemětřesení. Letos jsme to měli snadné. Zatím jsme měli jen šest vážných zemětřesení. Mohli bychom se snadno dostat k 20 ročně od roku 2018.“

Pro souvislosti, sezónní změny jako bylo El Niño ovlivňují rotaci Země, zatímco masivní zemětřesení mohou způsobit posuny v axiálním náklonu planety, podle NASA.    

 

(RT/ svobodnenoviny,eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*