Masivní lesní požáry na Sibiři jsou klimatickou katastrofou

Masivní lesní požáry na Sibiři jsou klimatickou katastrofou

Tým Greenpeace Russia dokumentuje požáry v lesích Tajgy v Krasnojarské oblasti Sibiře. Navzdory prohlášení ruských úřadů se intenzita lesních požárů na Sibiři nesnižuje. Hoří již 4,3 miliónu hektarů – což je oblast větší než Dánsko – a výrazně to přispívá ke změně klimatu. Od začátku roku shořelo celkem 13,1 miliónů hektarů.

Požáry v Tajze zuří každý rok, ale letošní požáry dosáhly nebývalé velikosti a síly. Požáry na Sibiři emitují více než 166 Mt CO2 – téměř 36 miliónů autobusů ročně. Požáry v sibiřských lesích jsou obzvláště nebezpečné pro klima, protože jsou zdrojem černého uhlíku, který se usazuje na arktickém ledu a urychluje jeho tání.„Tyto požáry měly být uhašeny hned na začátku, ale kvůli slabé politice byly ignorovány. Nyní se rozrostly do klimatické katastrofy, kterou nelze zastavit žádnými lidskými prostředky,“ uvedl expert na požáry z Greenpeace Rusko a dobrovolný hasič Anton Beneslavsky. „Rusko by mělo zvýšit úsilí v ochraně lesů a poskytnout dostatečné finanční prostředky pro hašení požáru a prevenci požáru. Problém požárů by měl být řešen na mezinárodní úrovni v globálních dohodách o klimatu, aby se globální oteplování udrželo pod 1,5 ° C“.

Experti z Greenpeace Rusko varují, že situace bude s největší pravděpodobností v příštích dvou týdnech z důvodu povětrnostních podmínek katastrofická. Podle zpráv Greenpeace Rusko sice kouř odvanul z hlavních sibiřských měst, stále však obklopuje osady v odlehlých lesních oblastech.

Více než 90% lesního požárů v Rusku hoří v tzv. kontrolních zónách, vzdálených oblastech, kde úřady nejsou povinny s požáry bojovat. Greenpeace Rusko požaduje revizi kontrolních zón, aby se zabránilo podobné katastrofě v příštím roce. Mnoho požárů v kontrolních zónách mohlo být letos uhašeno v rané fázi, což by významně snížilo oblast pokrytou ohněm, kouřem, a emise CO2 uvolňované do atmosféry.

Minulý týden ve středu dokonce s ruským prezidentem Putinem hovořil jeho americký protějšek Donald Trump a nabídl mu pomoc v boji proti rozsáhlým lesím požárům.

Putin v reakci vyjádřil Trumpovi svou „upřímnou vděčnost“ a uvedl, že v případě potřeby nabídku příjme, uvedl na svých webových stránkách Kreml.

„Prezident Ruska považuje nabídku amerického prezidenta za znamení toho, že je možné, že v budoucnu budou obnoveny rozsáhlé oboustranné vztahy,“ uvádí se v prohlášení Kremlu.

„Prezidenti Ruska a Spojených států souhlasili s pokračováním kontaktů jak v telefonických, tak i na osobní úrovni,“ dodal Kreml.

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*