Marine Le Penová: Spojené státy nejsou „ani spojencem ani přítelem Francie“

Marine Le Penová: Spojené státy nejsou „ani spojencem ani přítelem Francie“

Spojené státy nejsou „ani spojencem ani přítelem Francie“, prohlásila členka Evropského parlamentu a vůdkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová, která komentovala zprávy o odposlouchávání mobilních telefonů posledních třech francouzských prezidentů.

„Toto odhalení zveřejněné na webových stránkách WikiLeaks se zdá být velmi vážné,“ uvedla. „Tyto odposlechy představují přímé ohrožení naší národní nezávislosti, svrchovanosti a bezpečnosti.“

Vůdkyně francouské Národní fronty Marine Le Pen  Foto: AFP
Vůdkyně francouské Národní fronty Marine Le Pen Foto: AFP

Le Penová požaduje tvrdou odezvu, konkrétně, „odstoupení Francie a to z platností k dnešnímu dni, z jednání o Transatlantickém hospodářském partnerství (TTIP).“ „Neměli bychom nadále tolerovat takové praktiky,“ prohlásila.

„Francouzi musí pochopit, že Spojené státy americké- hovořím o americké vládě, ne o lidech- nejsou pro nás ani spojenecká ani přátelská země,“ poznamenala Le Penová. Vůdkyně Národní fronty označila návrat Francie do vojenského velení NATO v uplynulém desetiletí jako „vážnou a strategickou chybu, která musí být napravena.“

„Spojené státy jsou hegemonická moc připravena učinit cokoliv, aby posílila svou kontrolu nad naší zemí,“ uvedla politička. „Nejedná se o nové prohlášení, bylo časté v historii, a to i nedávno, kdy se francouzský vláda vyslovila proti zásahu do našich svobod, do naší nezávislosti a cti. Tento nejnovější skandál by měl být pro nás podnětem, abychom znovuobjevili své národní zájmy.“

Skandál v souvislosti se zprávami o špehování francouzských prezidentů ze strany amerických zpravodajských služeb vypukl v úterý večer po zveřejnění výsledků vysoko-profilového novinářského vyšetřování.

Odhalení zveřejněné deníkem Liberation a zpravodajským portálem Mediapart spolu se serverem WikiLeaks ukazují, že americká Agentura pro národní bezpečnost (NSA) monitorovala telefonické rozhovory a zachycovala e-mailové zprávy tří francouzských prezidentů – Jacquese Chiraca, Nokolase Sarkozyho a Francoise Hollanda a jejich blízkých poradců.

 

TASS/ svobodnenoviny.eu
Loading...

Podobné články

3 Komentáře “Marine Le Penová: Spojené státy nejsou „ani spojencem ani přítelem Francie“

  • Pokud by se postavila Francie a Anglie na odpor proti USA, získalo by k tomu odvahu i okupované Německo, mohly by konečně USA zkrachovat a Evropa by mohla svobodně obchodovat s každým a začít prosperovat.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*