Mariňáci, jděte domů! Potyčky mezi demonstranty a policií v blízkosti americké základny na Okinawě

Mariňáci, jděte domů! Potyčky mezi demonstranty a policií v blízkosti americké základny na Okinawě

Potyčky vypukly v úterý mezi policií a demonstranty, kteří se shromáždili poblíž americké základny na japonském ostrově Okinawa. Demonstrace je poslední v sérii protestů proti plánovanému přemístění americké vojenské základny v japonské prefektuře.

„Vypadněte! Nezabíjejte! Neumírejte! Neničte přírodu!“ a „Vypadněte mariňáci“ stálo na transparentech držených desítkami aktivistů v blízkosti americké vojenské základny „Camp Schwab“ v severovýchodní Okinawě.

japonska okinawa demonstrace

Na místě bylo nasazeno mnoho policistů, aby demonstranty odrazili . Policisté se také semkli okolo některých demonstrantů, kteří mávali transparenty a křičeli do megafonu.

Demonstrace vypukla den poté, co guvernér Okinawy Takeshi Onaga požádal o zrušení všech letů amerických letadel Osprey, kvůli smrtelné nehodě na Havaji. Pád letounu MV-22 obnovil bezpečností obavy mezi obyvateli Okinawy.

„Z pohledu rezidentů Okinawy, nasazení letounů Osprey není momentálně přijatelné,“ uvedl Onaga na tiskové agentuře, jak uvedla tisková agentura AP.

Tisíce lidí od pátku pochoduje v prefektuře a přes Japonsko proti plánovanému přemístění americké vojenské základny na Okinawě. Protestující tvrdí, že japonská vláda se otáčí zády k místním obyvatelům.

Nedělní demonstrace čítala asi 35.000 lidí v regionu, který je hostitelem téměř poloviny 47.000 amerických vojáků přítomných v Japonsku.

Americká vojenská základna Futenma Air Station ležící v hustě obydleném městě Ginowan, byla příčinou napětí mezi americkými vojáky a místními obyvateli po celá desetiletí.

Tokijské úřady chtějí základnu zavřít, a otevřít novou ve více vzdáleném městečku Henoko, v centru města Okinawa. Nicméně, většina obyvatel regionu chce konstrukci přemístění základny úplně zrušit.

V březnu, Onaga požadoval, aby byl podvodní průzkum k vybudování rozjezdové dráhy pro novou základu zastaven, kvůli značným škodám na životním prostředí.

Setkal se také v květnu s ministrem obrany generálem Nakatanim aby o přemísťovacím plánu diskutovali. Nepodařilo se však dospět k žádnému řešení.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*