Marek Benda v roli vyděrače

Marek Benda v roli vyděrače

V úterním povolebním programu ČT 24 rozebíral moderátor Takáč problém, vzniklý poté, co premiér Babiš dal veřejnosti vědět, že prezident Zeman mu před svou sobotní přepravou do nemocnice oznámil, že ho jako předáka strany, která v právě probělých volbách získala největší počet poslaneckých madátů (ANO 72 mandátů, SPOLU 71 mandátů. PirStan 37 mandátů), pověří sestavením nové vlády. Což je rozhodnutí (míním rozhodnutí pověřit sestavením vlády vůdce strany, která ziskává největší počet poslaneckých mandátů), které je plně v souladu s ústavou, a uplatňovalo se až dosud nejen u nás, ale ve všech demokratických zemích na světě, a jako takové je snad až dosud nikdo na světě ani nezpochybňoval.A dokonce ani u nás ne. Což ovšem platilo jen do dnešního dopoledne, ale po něm, kdy zasedaly koalice SPOLU a PirSTANu, je už všechno jinak. Prezident Zeman prý musí pověřit sestavením vlády koalice SPOLU a PirSTANu, protože jen ony mají šanci získat důvěru poslanecké sněmovny, kdežto hnutí ANO tuto šanci nemá.

Takže kdyby premiér Babiš ono prezidentovo pověření k sestavení nové vlády přijal, byla by to prý zbytečná a odsouzeníhodná zdržovačka, pro kterou není žádný důvod.

A kdyby prý tedy prezident na svém původním rozhodnutí trval a premiér úkol sestavit vládu z jeho rukou přijal, děly by se v odvetě věci nedozírné.

Jaké, oznámil ještě v průběhu popisovaného programu zvěčnělý poslanec Marek Benda, když se jej na jeho názor moderátor Takáč zeptal.

JESTLIŽE PREZIDENT ZEMAN SKUTEČNĚ BABIŠE POVĚŘÍ SESTAVENÍM VLÁDY A BABIŠ PAK TOTO POVĚŘENÍ PŘIJME, PAK SE SNĚMOVNÍ FUNKCE NEBUDOU ROZDĚLOVAT PODLE TOHO, KOLIK MANDÁTŮ JEDNOTLIVÉ STRANY VE VOLBÁCH ZÍSKALY, ALE VŠECHNY SNĚMOVNÍ FUNKCE SI MEZI SEBOU ROZDĚLÍ JEN POSLANCI KOALIC SPOLU A PIRSTANU.

Máme k takovémuto řešení v budoucí sněmovně stoosmičkovou nadpoloviční většinu a nebudeme s jeho použitím, demokracie, nedemokracie, váhat ani vteřinu, bylo lze z Bendových slov vyslechnout, i když přímo vyřčeny nebyly.

A o co v nich jak v krátkodobé, tak i dlouhodobé perspektivě jde, si každý z nás už dokáže domyslit sám.

 

Lubomír Man
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Marek Benda v roli vyděrače

  • Voliči: Piráty nechceme, proto kroužkujeme. Piráti – úspěch koalice je díky Pirátům. Nějak si to protiřečí. Piráty tu opravdu málokdo chce. Je to jediná strana, která má svůj program v názvu a to opravdu nechceme.
    Starostové by měli dát od nich ruce pryč.
    Pokud bude sestavována vláda z pěti stran, bude to těžké. Přitom koalice Piráty k ničemu nepotřebuje.
    Fiala by měl rozdělit mezi obě koalice křesla ve vládě a ty by si pak určily, kdo na nich usedne.
    Piráti chtějí mít stejně křesel jako starostové? To je opravdu drzost. Voliči chtějí konzervativní vládu a ne neomarxistické šílence.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*