Manchesterský terorista, který provedl bombový útok na britské děti, byl zachráněn královským námořnictvem z válečné zóny Libye

Manchesterský terorista, který provedl bombový útok na britské děti, byl zachráněn královským námořnictvem z válečné zóny Libye

Salman Abedi, nejlépe známý jako sebevražedný atentátník Ariana Grande, který zabil v květnu 22 lidí na koncertu v Manchesteru, byl zachráněn královským námořnictvem z libyjské válečné zóny a byl přivezen do Británie.  

Teroristu a jeho bratra znaly bezpečnostní služby Spojeného království, které ho sledovaly v době jeho cesty do válkou zpustošené Libye.HMS Enterprise Salmana evakuovala, tehdy ve věku 19 let, a jeho mladšího bratra Hashema z libyjského pobřeží a odvezla na Maltu na let domů do Británie v srpnu 2014.

Zdroj z Whitehall řekl: „Tím, že se tento muž dopustil takového zvěrstva na britské půdě poté, co jsme ho zachránili z Libye, jsme se dopustili činu naprosté zrady.“

Salmanův mladší bratr je ve vězení v Tripolisu, kde je vyšetřován kvůli své roli v manchesterském útoku. Údajně pomohl nakoupit materiály pro výrobu bomby v Manchesteru.

Abediho znaly bezpečnostní služby a byl sledován, když šel do Libye. Britská rozvědka MI5 uzavřela jeho případ jeden měsíc před jeho záchranou jako případ mylné identity. On a jeho 21letý bratr byli v Británii narození synové libyjských migrantů Ramadana a Samie.

Bezpečnostní úředníci zdůraznili, že věří tomu, že jeho radikalizace nastala tím, že mu byl vymýván mozek sledováním videí o terorismu online a že nebyl v době jeho záchrany v roce 2014 ještě radikalizován.

Britové jsou pochopitelně rozzuřeni nad tímto odhalením, zvláště pak rodiny, které v útoku přišly o své blízké. Pravděpodobně to také přinese novou kritiku nad selháním zpravodajských služeb.
Loading...

Podobné články

Komentář “Manchesterský terorista, který provedl bombový útok na britské děti, byl zachráněn královským námořnictvem z válečné zóny Libye

  • Ti lide neznaji vdecnost. Jsou naprogramovani nenavisti ke vsem nemuslimum.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*