Manchesterský terorista, který provedl bombový útok na britské děti, byl zachráněn královským námořnictvem z válečné zóny Libye

Manchesterský terorista, který provedl bombový útok na britské děti, byl zachráněn královským námořnictvem z válečné zóny Libye

Salman Abedi, nejlépe známý jako sebevražedný atentátník Ariana Grande, který zabil v květnu 22 lidí na koncertu v Manchesteru, byl zachráněn královským námořnictvem z libyjské válečné zóny a byl přivezen do Británie.  

Teroristu a jeho bratra znaly bezpečnostní služby Spojeného království, které ho sledovaly v době jeho cesty do válkou zpustošené Libye.HMS Enterprise Salmana evakuovala, tehdy ve věku 19 let, a jeho mladšího bratra Hashema z libyjského pobřeží a odvezla na Maltu na let domů do Británie v srpnu 2014.

Zdroj z Whitehall řekl: „Tím, že se tento muž dopustil takového zvěrstva na britské půdě poté, co jsme ho zachránili z Libye, jsme se dopustili činu naprosté zrady.“

Salmanův mladší bratr je ve vězení v Tripolisu, kde je vyšetřován kvůli své roli v manchesterském útoku. Údajně pomohl nakoupit materiály pro výrobu bomby v Manchesteru.

Abediho znaly bezpečnostní služby a byl sledován, když šel do Libye. Britská rozvědka MI5 uzavřela jeho případ jeden měsíc před jeho záchranou jako případ mylné identity. On a jeho 21letý bratr byli v Británii narození synové libyjských migrantů Ramadana a Samie.

Bezpečnostní úředníci zdůraznili, že věří tomu, že jeho radikalizace nastala tím, že mu byl vymýván mozek sledováním videí o terorismu online a že nebyl v době jeho záchrany v roce 2014 ještě radikalizován.

Britové jsou pochopitelně rozzuřeni nad tímto odhalením, zvláště pak rodiny, které v útoku přišly o své blízké. Pravděpodobně to také přinese novou kritiku nad selháním zpravodajských služeb.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Manchesterský terorista, který provedl bombový útok na britské děti, byl zachráněn královským námořnictvem z válečné zóny Libye

  • Ti lide neznaji vdecnost. Jsou naprogramovani nenavisti ke vsem nemuslimum.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*