Malá mořská víla jako Afroameričanka. Bude Aladin irský zrzek a Pocahontas či Šeherezáda severské blondýnky?

Malá mořská víla jako Afroameričanka. Bude Aladin irský zrzek a Pocahontas či Šeherezáda severské blondýnky?

Studio Disney natočí remake animovaného filmu Malá mořská víla z roku 1989, který je inspirován pohádkou dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Režisér Rob Marshall do hlavní role obsadil afroamerickou herečku a zpěvačku Halle Baileyovou. Je to jeho nezpochybnitelné právo. Dostane se mu uznání, protože jde s žádoucím proudem. Jen by mě zajímalo, zda se někdy dočkáme obsazení irského zrzka do role Aladina, nebo severských blondýnek do rolí Šeherezády či Pocahontas.„Po rozsáhlém hledání bylo naprosto jasné, že Halle v sobě spojuje tu vzácnou kombinaci ducha, srdce, mládí, nevinnosti, podstaty a navíc nádherného pěveckého hlasu – všechny podstatné vlastnosti pro ztvárnění této ikonické role,“ odůvodnil režisér podle Daily Mail své rozhodnutí.


Herečka Halle Baileyová  @Disney / Twitter

Ve jménu politické hyperkorektnosti amen…

Její nadání nezpochybňuji, dovoluji si ale polemizovat o tom, zda by se nenašla podobně talentovaná a typově vhodnější adeptka pro roli Malé mořské víly. I když, budu-li volně citovat komentář z diskuze pod článkem na jednom z českých serverů: Ale co, většina mořských víl, které v poslední době vyplavuje moře u břehů Evropy, jsou beztak afričtí chlapi.

Nemám rád, když někdo myslí, mluví a spekuluje ústy někoho jiného, ale v tomto případě si skromně troufám tvrdit s pravděpodobností hraničící až s jistotou, že když Hans Christian Andersen pohádku psal, nepředstavoval si Malou mořskou vílu jako Afroameričanku. Nemám nic proti vybrané herečce a případný rasista ať si strčí slova o rasismu za klobouk. To je prostě fakt.

Kdyby Bibli psali koně, byla by jejich představa Boha podobná koni

Autoři zkrátka v každé době vycházejí a uvažují v rámci kontextu, který je kolem nich. Chtějí-li pak čtenáři představit něco pro ně ne úplně běžného, pak to výslovně popíší. Ještě jednou si vypomůžu slovy diskutéra: „Kdyby Bibli psali koně, byla by jejich představa Boha podobná koni.“

A Malou mořskou vílu psal seveřan před asi sto padesáti lety. Tedy v době, kdy současní sociální inženýři byli ještě na houbách.

Proto si myslím, že by Malá mořská víla, stejně jako i jiné pohádkové bytosti – o historických postavách ani nemluvě – měla co nejlépe vystihovat představu svých autorů. Přece úplně stejně hloupě by vypadala Pocahontas jako zrzavá Irka, Šeherezáda jako nordická blondýnka nebo Aladin jako Eskymák…
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Malá mořská víla jako Afroameričanka. Bude Aladin irský zrzek a Pocahontas či Šeherezáda severské blondýnky?

  • Před Obamou byl černošský prezident USA jen ve scifi filmech. Svět se mění.
    Do USA si přivezli otroky a ti se za pár staletí země zmocnili. Evropa si dováží Muslimy a dopadne hůř, než USA, protože v Evropě bude krvavý boj o náboženství. V USA alespoň respektují různé víry. Evropa je jiná.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*