Maduro obvinil USA z rozpoutání „ropné války“ proti Venezuele a Rusku.

Maduro obvinil USA z rozpoutání „ropné války“ proti Venezuele a Rusku.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro obvinil Washington z rozpoutání války proti Rusku a Venezuele tím, že záměrně snížili světové ceny ropy.

Je naplánována válka ke zničení Ruska, ale ani Rusko ani Venezuela toto nedopustí,“ uvedl v pondělí Maduro, kterého citoval televizní kanál Globovision TV.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro Foto : Reuters
Venezuelský prezident Nicolas Maduro Foto : Reuters

Maduro poukázal na to, že barel venezuelské ropy stál v pondělí 48 dolarů, v porovnání s cenou v září, která činila 95 dolarů za barel.

Tak jak již uvedl prezident Bolívie Evo Morales, jedná se o pokusy zničit Venezuelu a pokusit se ji kolonizovat, zničit venezuelskou nezávislost a vytvořit ekonomický kolaps,“ uvedl venezuelský vůdce.

Prezident Maduro již dříve obvinil rostoucí produkci břidlicové ropy ve Spojených státech kvůli vytváření nadměrné nabídky na světovém trhu s ropou.

Na konci listopadu, Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), v jejímž čele stojí monarchie Perského zálivu, rozhodla ponechat současnou úroveň produkce ropy beze změny, a to navzdory poklesu cen ropy. Po tomto kroku, světové ceny ropy klesly na své pětileté minimum.


Podle agentury Bloomberg, rozhodnutí OPEC by mohlo být vysvětleno záměrem vyřadit vznikající americkou produkci břidlicové ropy z trhu, a učinit některé zdroje břidlicové ropy ve Spojených státech nerentabilní. S rozhodnutím členů OPEC nesouhlasil Irán a Venezuela, kteří nemají významné devizové rezervy, které by jim umožnily vyrovnat své rozpočty v době krize.

Venezuele a Rusko, jejichž hospodářství je silně závislé na vývozu ropy, se dostaly do značných ekonomických problémů, díky poklesu cen ropy. Ruský rubl ztratil přibližně 40 procent své hodnoty vůči dolaru od poloviny 2014.

zdroj : http://sputniknews.com
Loading...

Podobné články