Maďarsko zakázalo univerzitu George Sorose

Maďarsko zakázalo univerzitu George Sorose

Maďarsko oficiálně uzavřelo a zakázalo univerzitu George Sorose operující v zemi, uprostřed zákroků proti činnosti tohoto miliardáře v zemi.   

Studentům a pracovníkům univerzity Central European University (CEU) bylo doporučeno, aby opustili budovu, poté, co premiér Viktor Orbán nařídil její uzavření.

Toto oznámení přichází v době, kdy milióny Evropanů po celém kontinentu protestují v ulicích po tisících a požadují, aby vláda okamžitě odmítla Sorosův globalistický vliv.

Deník BBC informoval:

Ministr školství Laszlo Palkovics uvedl, že navrhované právní předpisy následovaly přezkoumání 28 zahraničních univerzit působících v Maďarsku, včetně univerzity CEU v Budapešti.

„Není to vyšetřování zaměřené proti CEU a proti panu Sorosovi,“ uvedl ministr.

V Maďarsku narozený miliardář založil tuto univerzitu v roce 1991 a pokračoval v jejím financování.

George Soros chtěl, aby byla CEU baštou liberálního myšlení a aby prosazovala hodnoty otevřené společnosti a demokracie.

Ale zdá se, že univerzita se stala nejnovějším terčem kampaně vlády Viktora Orbána proti liberálním hodnotám.

Vláda uvádí, že CEU a další v zahraničí financované univerzity operují mimo zákon a že nová právní úprava má za cíl vytvořit právní základ.

Ale rektor CEU Michael Ignatieff tvrdí, že je univerzita zcela legální a nový zákon byl navržen tak, aby jí zakázal. (samozřejmě, ne nadarmo se říká, koho chleba jíš, toho píseň zpívej pozn. překl.)

„Budeme rázně bránit našeho úspěchy proti komukoliv, kdo se snaží očernit naší práci v očích maďarského národa,“ prohlásil rektor.

Nová pravidla by přinutila CEU změnit svůj název, zřídit kampus v New Yorku, změnit své osnovy a podřídit se americké a maďarské vládě.

Pracovníci a studenti nyní hledají podporu jiných vysokých škol, a to jak v Maďarsku, tak po celém světě.

Toto nařízení přichází v době zhoršujících se vztahů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Georgem Sorosem, který nedávno označil nového prezidenta za „podvodníka“ a „rádoby diktátora.“

Vztahy mezi Georgem Sorosem a Viktorem Orbánem – horlivým stoupencem amerického prezidenta – se také zostřily, když Orbán obvinil Sorose, že chce ovlivňovat maďarskou politiku a podporuje příliv migrantů do Evropy.

Orbán nedávno uvedl, že Maďarsko je „v obležení“ ze strany žadatelů o azyl.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Maďarsko zakázalo univerzitu George Sorose

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*