Maďarsko zahájilo stavbu druhého hraničního plotu proti migrantům

Maďarsko zahájilo stavbu druhého hraničního plotu proti migrantům

V Maďarsku začala stavba druhého hraničního plotu. Maďarská vláda zvyšuje opatření k zamezení vstupu migrantů. Letní měsíce obvykle znamenají oživení počtu těch, kteří se snaží dostat do Evropy podél balkánské cesty.  

Součástí nového plotu bude dříve nainstalovaná bariéra z ostnatého drátu, která byla postavena v roce 2015 podél státní hranice se Srbskem – pozemní cesta používaná migranty prchajícími do Německa.

Na výstavbu plotu a na zadržovací tábory pro migranty bylo vyčleněno asi 120 miliónů €, podle náčelníka štábu premiéra Viktora Orbána Janose Lazara.

Lazar uvedl, že plot by měl být dokončen do konce jara. Stožáry pro plot už stojí v blízkosti pohraniční stanice Kelebia a stavení materiál byl přepraven do všech částí hranice, informovala agentura Reuters.

Tato stavba byla kritizována lidsko-právními skupinami Hungarian Helsinki Committee a Human Rights Watch, které poslaly v pátek stížnost komisaři EU pro migraci Dimitrisi Avramopoulosi s tvrzením, že plot „představuje výsměch právu žádat o azyl.“

„Použití tranzitních prostor, zadržovacích středisek a nucení žadatelů o azyl, kteří jsou již v Maďarsku, vrátit se zpět na srbskou stranu, je urážlivé, nesmyslné a kruté,“ uvedl náměstek ředitele skupiny Human Rights Watch Benjamin Ward.

Tato skupina tvrdí, že politika maďarské vlády pustit pouze 10 lidí za den vytváří nebezpečné zúžení podél hranice s migranty čekajícími v nelidských podmínkách.

V e-mailu zaslaném agentuře Reuters, maďarská vláda odmítla tato tvrzení s tím, že skupina se pokouší „pomlouvat ty, kteří slouží na hranicích.“

„Maďarsko bylo mezi prvními, kdo ctil pravidla EU k ochraně schengenských hranic, kdo zastavuje, registruje a odděluje uprchlíky od ekonomických migrantů,“ uvedla maďarská vláda.

V tomto roce zatím došlo k 1,142 pokusům o nelegální vstup do Maďarska pouze podél samotné srbské hranice, podle vlády. Asi 7.000 žadatelů o azyl čekají v Srbsku na povolení ke vstupu do Maďarska, podle BBC.

Začátkem tohoto měsíce, Maďarsko oznámilo, že se chystá předložit EU návrh, který by umožnil žadatele o azyl zadržet a nechat ve speciálních táborech, dokud nebude přezkoumána jejich žádost.

Mluvčí vlády Zoltán Kovács popřel, že by tyto tábory byly „záchytná střediska“, ale připustil, že se „žadatelé o azyl nebudou moci volně pohybovat.“

Premiér Orbán v říjnu pohrozil, že Maďarsku bude žalovat Evropskou unii kvůli povinným kvótám na přesídlení uprchlíků a varoval, že pokud Brusel toto nařízení nesmete ze stolu, Budapešť bude vést „velký boj“ a zahájí „vážnou právní diskuzi“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Bernadett Szabo / Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*