Maďarsko tvrdí, že bude bránit své hranice a zachová hraniční plot i přes rozhodnutí soudu EU

Maďarsko tvrdí, že bude bránit své hranice a zachová hraniční plot i přes rozhodnutí soudu EU

Maďarské ministerstvo obrany uvedlo, že jak ozbrojené síly, tak maďarská vláda udělají vše, co je v jejich silách, k obraně hranic země a zachování hraničních plotů navzdory novému rozhodnutí Evropského soudního dvora, že Maďarsko nelegálně zadržuje žadatele o azyl v tranzitních zónách.Prohlášení z Maďarska přichází v době, kdy životně důležitá trasa západního Balkánu zaznamenala prudký nárůst přechodů nelegálních migrantů. I přes prudký pokles v dubnu v důsledku uzavření hranic kvůli pandemii koronaviru se nelegální překračování hranic na západním Balkáně v prvních čtyřech měsících roku zvýšilo o 60 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, uvedla ve svém prohlášení agentura Frontex.

„V dubnu bylo na této trase zaznamenáno méně než 100 detekcí nelegálních překračování hranic, což je pokles o 94% oproti předchozímu měsíci. V prvních čtyřech měsících se však počet nelegálních překročení hranic zvýšil o 60%, ve srovnání za stejné období minulého roku o téměř 6 000, “píše se ve zprávě agentury Frontex.

Maďarský státní tajemník ministerstva obrany Szilárd Németh v neděli na hraničním přechodu Röszke se Srbskem řekl, že s ukončením národní blokády bude Maďarsko opět čelit zvýšenému tlaku nelegálních přistěhovalců. Mluvil v tranzitním pásmu, které minulý týden sloužilo jako ohnisko rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD), že Maďarsko tam nelegálně zadržovalo žadatele o azyl.

Németh zopakoval stanovisko Maďarska, že rozhodnutí Evropského soudního dvora má za cíl přinutit Maďarsko, aby ukončilo obranu své hranice plotem a pustilo migranty do země a řekl, že země použije veškerou svou sílu, aby pokračovala v obraně svých hranic.

„Parlamentní většina Fidesz-KDNP a vláda udělají vše, co bude v jejich silách, aby udrželi [hraniční] plot, živé vojenské a policejní hlídky a udržovali provoz tranzitních zón,“ uvedl Németh.

Maďarská policie ve své aktualizaci víkendových událostí uvedla, že policisté zadrželi 151 nelegálních přistěhovalců a odvezli je zpět do zemí, z nichž pocházejí, a dalších 37, kterým bylo zabráněno překročit srbskou hranici do Maďarska.

Minulý týden maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó varoval před novou migrační  vlnou ohrožující Evropu na videokonferenčním setkání se 14 ministry zahraničí EU.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*