Maďarsko nezměkčí zákony, aby umožnilo Sorosově univerzitě zůstat v zemi

Maďarsko nezměkčí zákony, aby umožnilo Sorosově univerzitě zůstat v zemi

Maďarsko neuvolní pravidla pro mezinárodní univerzity, a to navzdory tlaku ze strany EU a nabídkám Německa dělat prostředníka v procesu kvůli univerzitě založené americkým miliardářem Georgem Sorosem.                         

Premiér Viktor Orbán, který se často pře s Evropskou unií, byl obviněn z omezení akademické svobody kvůli svým novým pravidlům vysokoškolského vzdělávání, které donutily Středoevropskou univerzitu opustit zemi.„V našem hlavním pohledu není žádná změna,“ řekl mluvčí vlády Zoltan Kovacs agentuře Reuters.

„Nebudeme měnit zákony a předpisy, které upravují vysokoškolské vzdělávání v Maďarsku. Nadále pracujeme na tomto základě.“

Středoevropská univerzita, kterou založil Soros, se bude v září přesunovat do Rakouska kvůli novým pravidlům, které zakazují vydávat americké tituly.

Tento spor, který je často považován za náhradu neshod mezi Sorosem a Orbánem o migraci, je jedním z hlavních problémů, které způsobily, že Evropská lidová strana (ELS) suspendovala Orbánovu stranu Fidesz z Evropského parlamentu.

Z iniciativy Manfreda Webera, kandidáta ELS na vedoucího představitele EU po květnových volbách, vláda německého sátu Bavorsko a Technická univerzita v Mnichově přišly na pomoc.

Maďarský vládní představitel řekl opozičnímu poslanci budapešťského parlamentu, že Maďarsko považuje bavorskou účast v maďarském sektoru vysokoškolského vzdělávání za „krok, který buduje důvěru“.

A Balazs Orbán, státní tajemník předsedy vlády, řekl, že vláda je „připravena prozkoumat možnost vydávání diplomů uznaných ve Spojených státech a v Německu, stejně jako v Maďarsku“.

Zopakoval však, že všechny univerzity musejí dodržovat maďarské zákony, a Zoltan Kovacs také jasně uvedl, že účast bavorských občanů, i když vítaná, nepovede k žádným právním změnám.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*