Maďarsko: EU se snaží trestat země, které kontrolují vlastní hranice

Maďarsko: EU se snaží trestat země, které kontrolují vlastní hranice

Maďarské vedení si stojí za svým rozhodnutím zablokovat celý sedmiletý rozpočet Evropské unie kvůli zahrnutí nových pravomocí, které by podle nich umožnily politické pronásledování členských států, jež se neřídí bruselskou globalistickou příručkou o otázkách, jako je masová migrace.

Maďarská a polská vláda v pondělí využily svého práva veta k zablokování sedmiletého finančního rámce (VFR) – jinými slovy rozpočtu EU – a nezabránily tomu, aby do něj byly v dřívějších fázích vyjednávacího procesu vkládány nové doložky a pravidla. Zatímco poměrně malé středoevropské státy neměly dostatečný politický vliv, aby novým pravidlům zabránily, protože jsou přilepeny k celkovému rozpočtu, který musí jednostranně přijmout všechny členské státy, blok v podstatě donutil Maďarsko a Polsko k souboji, v němž měly na výběr buď přijmout nové kontroly, nebo zcela zastavit evropské výdaje.Maďarský Viktor Orbán se ve středu odsoudil blok, když prohlásil, že se Evropa pokouší použít „politický bič“ k potrestání členských států, které odmítají zapadnout do řady. Agentura Associated Press informovala o dalších poznámkách, v nichž se premiér Orbán výslovně odvolával na otázku masové migrace, což je dlouhodobý prostor neshod mezi EU, která se pokusila zavést povinný program přerozdělování migrantů, a jejími konzervativně smýšlejícími členy, jako na jádro sporu a na přání Evropy obrátit šrouby na některé členy.

Orban řekl: „V Bruselu se dnes na země, které vpouštějí migranty, dívají jen jako na ty, které se řídí právním státem… Jakmile bude tento návrh přijat, nebudou už žádné překážky svazovat podíl členských států na společných fondech na podporu migrace a nás (ing) finanční prostředky na vydírání zemí, které se staví proti migraci.“

Maďarská ministryně spravedlnosti, do jejíž gesce spadá velká část těchto debat, obvinila Brusel v diskusích z „dvojího metru“ tvrzení typu „právní stát“, která jsou uváděna jako odůvodnění těchto změn pravidel. S poukazem na to, že mnohé evropské země mají právní zvláštnosti nebo zdaleka ne dokonalé normy pro nezávislost soudů, ministryně spravedlnosti Judit Varga ve středu uvedla, že právní fráze byla použita pouze v souvislosti s Maďarskem.

Počátkem týdne Varga prohlásila, že bohaté evropské státy, které stejně nedostávají finance z EU, budou schopné politicky vydírat chudší členy, což je porušení suverenity. V konečném důsledku se podle ní Maďarsko ocitlo pod útokem, protože „liberální hlavní proud“ nedokázal přijmout skutečnost, že krajně populární konzervativní vláda kontroluje národ v srdci Evropy.

Zatímco Maďarsko a Polsko byly v pondělí průkopníky blokády rozpočtu v čele „vyděračských“ pravidel, od té doby získaly podporu Slovinska – dalšího konzervativně smýšlejícího středoevropského státu, který se může mít z Evropy, jež často značné platby z rozvojových fondů váže na politickou kontrolu, čeho se obávat.

Slovinský premiér Janez Jansa kritizoval znění nových pravidel, která jsou obecně poměrně emotivně formulována tak, že odpůrce vykreslují jako antidemokratické neboli protizákonné. Euractiv informuje o svých středečních poznámkách, kdy řekl: „Některé politické skupiny… otevřeně vyhrožují použitím nástroje nesprávně nazývaného „právní stát“, aby ukáznily jednotlivé členské státy EU většinovým hlasováním… Potřebujeme instituce EU, které nebudou zapojeny do vnitřních politických konfliktů členských států.“

Slovinsko sice nezašlo tak daleko, aby se připojilo k samotnému vetu, přesto však dosud stížnosti podporovalo.

Jak v pondělí informoval server Breitbart London, snaha zablokovat rozpočet vyvolala u některých eurofederalistů hněv. Bojovník proti brexitu a všestranný roztleskávač EU Guy Verhofstadt se například odkazoval ke „zkorumpovanému uchvácení moci“ ze strany Orbána.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Maďarsko: EU se snaží trestat země, které kontrolují vlastní hranice

  • Kdokoliv trochu soudný nepřipustí, aby subjektivní hodnocení byrokrata bylo kritériem pro řízení rozpočtu.
    „Vláda práva“ není nijak definována a jde tedy jen o řízení pomocí dojmů, ideologie či subjektivního pocitu nějakého byrokrata v EU. To je velmi nebezpečné a divím se, že ČR to nevadí.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*