Macron: USA, Francie a spojenci by neměli odejít a musí vybudovat „novou poválečnou Sýrii“

Macron: USA, Francie a spojenci by neměli odejít a musí vybudovat „novou poválečnou Sýrii“

USA, Francie a jejich spojenci by po ukončení konfliktu neměli opustit Sýrii, ale musí vybudovat „novou Sýrii“, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro Fox News.

„Po válce budeme muset vybudovat novou Sýrii,“ řekl Macron a dodal, že role USA bude v tomto procesu „velmi důležitá“. Dodal, že „to nejsou automaticky americké síly“, které by měly vykonávat tento úkol, ale „je to americká diplomacie a je to váš prezident.“

S odvoláním na důvody, proč musí zahraniční státy zůstat v Sýrii, Macron se odkázal na „obvyklé podezřelé“ – Írán a syrský prezident Bašár Asad.

„Den, kdy skončíme tuto válku proti ISIS, pokud odejdeme definitivně a úplně – i z politického hlediska – necháme půdu pro íránský režim, Bašára Asada a tito chlapci připraví novou válku. Budou zásobovat nové teroristy.“Macron je jedním z nejsilnějších zastánců prodlouženého amerického pobytu v Sýrii. On také nařídil francouzským silám, aby se dne 14. dubna připojily k americkému raketovému úderu na syrské cíle. Bombardování, které bylo popsáno jako odplata za údajný chemický útok ze strany syrské vlády, které nebylo schváleno Radou bezpečnosti OSN a také bylo bez souhlasu francouzského parlamentu.

Zatímco zdůraznil, že Paříž a její spojenci by měli být zapojeni do poválečné Sýrie, francouzský vůdce i tak dal Rusku a Turecku nějaký kredit a řekl, že „dokonce“ i tyto státy budou hrát „důležitou roli“.

Washington a jeho spojenci, včetně Francie, zahájili svou kampaň proti Islámskému státu v Sýrii v roce 2014. Kromě leteckých útoků zahrnovala podporu tzv. „umírněné opozice“ v terénu výcvikem a zbraněmi. Později Washington a Paříž vyslaly omezené kontingenty vojsk do Sýrie čímž vyvolaly protesty v Damašku.

Zatímco Spojené státy a jejich spojenci jednoduše oznámili Sýrii začátek své protiteroristické kampaně, Rusko a Írán působí v zemi na žádost prezidenta Asada.

Moskva a Teherán také obvinily Washington, že nedělal nic pro to, aby splnil deklarovanou úlohu boje s islámským státem a místo toho pracoval ruku v ruce s teroristickými skupinami, aby sesadil syrskou vládu.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Emmanuel Macron Foto: AFP)
Reklama

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*