Macron tvrdí, že Putinův sen je demontovat EU, Kreml naopak tvrdí, že chce spolupracovat

Macron tvrdí, že Putinův sen je demontovat EU, Kreml naopak tvrdí, že chce spolupracovat

Několik dnů po výzvách k rozvíjení vztahů s Moskvou, Emmanuel Macron mění svůj tón tím, že Vladimír Putin chce údajně „rozložit“ EU. Kreml však tvrdí, že Moskva se snaží pouze o spolupráci s blokem.„Jsem jedním z těch, kteří věří, že potřebujeme vytvořit novou bezpečnostní architekturu s Ruskem, potřebujeme rozhovory s Ruskem,“ uvedl 40letý centristický politik v rozhovoru se švédským kanálem SVT. Během rozhovoru Macron opakovaně zdůraznil, že „cítí hodně respektu“ ke svému ruskému protějšku.

Ale navzdory tomu si francouzský prezident přesto myslí, že Putinův „sen“ není jiný, než “demontovat EU“.

Kreml reagoval slovy, že postoj Ruska a Putina zvláště směrem k bloku je zcela opačný. Moskva je připravena začít zlepšovat vztahy s EU, pokud je Brusel připraven učinit totéž, řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. „Není to iniciativa Ruska, že tyto vztahy (mezi Ruskem a EU) jsou na takovém bodě mrazu.“

Peskov dodal, že Putin má dobré pracovní a osobní vztahy s Macronem a mohou diskutovat o důležitých tématech a otázkách. Macron, bývalý investiční bankéř, vysílá vůči Rusku smíšené signály.

V květnu během setkání s Putinem Macron dokonce uznal novou roli Ruska v mezinárodních vztazích, a to i na Blízkém východě.

„Plně si uvědomuju nenahraditelnou roli Ruska při řešení mezinárodních problémů,“ řekl po několika hodinách rozhovorů s Putinem. Také v červenci, v první společné operaci v Sýrii mezi Ruskem a západními zeměmi, Moskva a Paříž poslaly humanitární konvoj do východní Ghouty.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*