Macron tvrdí, že Notre Dame by měla být přestavěna v souladu s moderní, různorodou Francií – a architekti navrhují skleněnou střechu, ocelovou věž a minaret

Macron tvrdí, že Notre Dame by měla být přestavěna v souladu s moderní, různorodou Francií – a architekti navrhují skleněnou střechu, ocelovou věž a minaret

Počáteční slib Macrona obnovit nádhernou katedrálu do své bývalé slávy byl odsunut stranou. Nyní říká, že bude katedrála přestavěna „v souladu s naším moderním, různorodým národem“ a zároveň francouzská vláda oznámila mezinárodní soutěž o přepracování věže Notre Dame.Poté, co si návrháři nenechali uniknout příležitost reagovat se svými nápady, navrhli, že by katedrála neměla být pečlivě restaurována, ale přestavěna se „současnými“ prvky, jako je skleněná střecha, ocelová věž nebo dokonce s minaretem.

Deník Telegraph publikoval článek, v němž tvrdí, že by bylo „výsměchem“ obnovit Notre Dame, zatímco deník Rolling Stone citoval historika z Harvardské architektury a řekl, že spálení budovy „tak přetížené smyslem je cítit jako akt osvobození“.

Lord Norman Foster, pravděpodobně nejznámější moderní architekt v Británii, odhalil design, který doplňuje starobylou katedrálu skleněným a ocelovým baldachýnem s jednotvárnou skleněnou a ocelovou věží, kterou popisuje jako „umělecké dílo o světle“, které by bylo „moderní a velmi duchovní a zachycovalo sebevědomého ducha času“.

Ian Ritchie, moderní architekt nejznámější díky takzvaného Spire of Dublin – kovový hrot vztyčený v irském hlavním městě – dumá nad návrhem v podobných liniích, které popisuje jako „lámavý super-štíhlý, odrážející krystal do nebe“ nebo „krásnou moderní síťovou ozdobu krystalů a nerezové oceli,“ – to je jednotvárné sklo a ocelová věž.

Snad nejvíce kontroverzní je návrh Toma Wilkinsona v Domusu, časopisu architektury, který chce spadlou věž nahradit islámským minaretem, k památce Alžírců, kteří protestovali proti francouzské vládě v šedesátých letech.

„Tyto oběti státu by mohly být připomenuty nahrazením věže půvabným minaretem – proč ne?“ Trval na svém Wilkinson.

(Katedrála Notre Dame Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Macron tvrdí, že Notre Dame by měla být přestavěna v souladu s moderní, různorodou Francií – a architekti navrhují skleněnou střechu, ocelovou věž a minaret

  • To si dělají sradu ! I když ve Francii je všechno možne je tam více muslimům než Francouzů.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*