Macron označil Rusko za hrozbu. Historik mu připomíná, že to bylo Rusko, kdo zachránil Francii

Macron označil Rusko za hrozbu. Historik mu připomíná, že to bylo Rusko, kdo zachránil Francii

Prohlášení francouzského prezidenta, který označil několik dní před připomenutím konce velkých válek Rusko za „hrozbu“, velmi odporuje duchu těchto připomínek, řekl francouzský historik Edouard Husson. Podle něj to byl ve 20. století právě ruský lid, který dvakrát zachránil Francii.  

V článku pro deník Atlantico, současný politický historik Edouard Husson popsal prohlášení Emmanuela Macrona z 6. listopadu ve Verdunu jako „paradoxní“.„My neochráníme Evropany, pokud se nerozhodneme mít skutečnou evropskou armádu proti Rusku, které je na našich hranicích a ukázalo, že může být pro nás hrozbou,“ prohlásil francouzský prezident.

Podle historika připomínky Macrona „naprosto odporují duchu těchto připomínek“ konce první světové války.“ Husson uvedl, že Francie děkuje za svou existenci ruskému lidu, protože „bez hrdinného boje a obrovských ztrát carské armády na podzim roku 1914 by německá armáda měla dostatek oddílů, aby se vrátila na západ a rozdrtila naši armádu.“

„Pět miliónů úmrtí, civilních i vojenských, během první světové války. 27 miliónů úmrtí, civilních i vojenských, mezi lety 1941 a 1945. To je projev úcty zaplacený císařskou říší a Sovětským svazem k obraně svobody v Evropě,“ uvedl.

Husson se domnívá, že slova francouzského prezidenta jsou o to více překvapující, protože je vyslovil několik dní před návštěvou Vladimíra Putina ve Francii.

„Ať jsou rozhořčení proti Rusku a jeho vládě jakékoliv, není čas na to nechat spory za námi nebo si připomenout, co nás k sobě přibližuje?“ Zeptal se.

Navíc uvedl, že evropská bezpečnost nemůže být „protiruská“.

„Bez dohody s Ruskem, jak můžeme seriózně uvažovat o vyrovnání evropského kontinentu s Asií? Jak můžeme v roce 2018 tvrdit, že budeme tvrdě bojovat proti islamismu a jeho milicím bez úzké spolupráce s Moskvou?“ Dodal.

Dne 16. října ruský prezidentský poradce Jurij Ušakov potvrdil návštěvu Vladimíra Putina v Paříži, která se konala dne 11. listopadu. Úředník dodal, že ruská hlava státu „se zúčastní pracovní snídaně pořádané prezidentem Macronem.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*