Má Erdogan opravdu v úmyslu eliminovat všechny Kurdy žijící v Turecku?

Má Erdogan opravdu v úmyslu eliminovat všechny Kurdy žijící v Turecku?

Prosinec se zdál být nejhorším měsícem pro kurdské menšiny v Turecku. Začátkem prosince, další jednotky Gendarmerie a ozbrojených sil, včetně tanků a bojových vrtulníků byly poslány do jihovýchodních provincií Sirnak, Diyarbakir, Mardin, Siirt a Hakkari. V mnoha městech byl nařízen zákaz vycházení s zavedenými kontrolními stanovišti na silnicích a byla také značně omezena doprava.

Situace na jihovýchodě země nemá téměř žádné pokrytí v tureckých médiích, které informovaly pouze o ojedinělých případech úmrtí na infarkty.

Humanitární situace je ale zoufalá(http://www.trust.org/item/20151218174205-l2i6n). Úřady si v regionu vynutily blokádu a zablokovaly mobilní pokrytí i internet. Humanitární mise mají zákaz vstupu do oblastí, kde probíhají tzv. čistící operace. Stovky domů, desítky škol a úředních budov byly poškozeny dělostřeleckou palbou. Chcete-li dostat do nemocnice místní občany, musíte riskovat svůj život.

Podle Abdusselama Inceorena, vedoucího pobočky Asociace pro lidská práva, turecké ozbrojené síly a Gendarmerie útočí na civilisty pod záminkou boje proti terorismu. „Oni neberou zřetel na ženy, děti a staré lidi,“ uvedl Inceoren.

http://www.dw.com/en/major-anti-pkk-operation-in-southeast-turkey-leaves-scores-dead/a-18929496

Tisková agentura Reuters uvedla, s odvoláním na pro-kurdskou Lidovou demokratickou stranu, že nejméně 38 civilistů bylo zabito od začátku operace, s více než 200.000 vysídlených osob. HRW odhaduje počet zabitých civilistů na více než 100.

turecko kurdove

Prezident Erdogan zopakoval, že Turecko bude nadále bojovat proti těm, které nazývá „sympatizanty s Kurdskou stranou pracujících“, až do jejich úplného odstranění. To se bezpochyby rovná etnocidě kurdské menšiny.

Na civilisty byly použity těžké kulomety, tanky a letecké nálety. Tato opatření měla údajně stabilizovat regionální zmatek, ale zatím situaci jen zhoršila.

Ve městech Van, Mardin, Diyarbakir a Istanbul došlo k masivním demonstracím. Protestující vztyčili barikády a volali po ukončení etnocidy Kurdů.

Konflikt mezi tureckými orgány a Kurdskou stranou práce trvá již více než 30 let. Ten vyústil v asi 40.000 obětí a milióny kurdských uprchlíků mířících do Evropy a USA.

Prezident Erdogan má tentokrát v úmyslu zneužít posuny v regionální politice o vyřešení kurdské otázky násilím pod záminkou boje proti terorismu. I když Erdogan těží ze spolupráce a obchodu s ropou s iráckými Kurdy, Erdogan se snaží zabránit vzestupu pro-kurdských politických stran v Turecku. To je nezapomenutelné a neodpustitelné, a je docela možné, že to bude tureckému silákovi brzy připomenuto.

 

 

Thesaker.is/svobodnenoviny.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*