Lucemburský ministr zahraničí: Maďarsko by mělo být vykopnuto z EU za špatné zacházení s uprchlíky

Lucemburský ministr zahraničí: Maďarsko by mělo být vykopnuto z EU za špatné zacházení s uprchlíky

Maďarsko by mělo být suspendováno nebo dokonce vyloučeno z EU za svůj přístup k uprchlíkům, prohlásil lucemburský ministr zahraničí. Jen několik dní předtím, než se sejdou lídři, aby diskutovali o budoucnosti bloku, on zdůraznil, že s migranti je zacházeno „skoro stejně špatně jako se zvířaty.“

V rozhovoru pro německý deník Die Welt, Jean Asselborn kritizoval Maďarsko, za způsob, jakým se zabývá uprchlickou krizí a tvrdí, že takové chování by mělo nést následky.

„Každý, kdo podobně jako Maďarsko, staví ploty proti uprchlíkům, nebo kdo porušuje svobodu tisku a nezávislost soudnictví by měl být přechodně vyloučen, nebo v případě potřeby na věky, z Evropské unie,“ uvedl Asselborn, kterého citovala tisková agentura AP, s tím, že je to jediný způsob, jak „zachovat soudržnost a hodnoty Evropské unie.“

Ministr pokračovat tvrzením, že s uprchlíky je v Maďarsku zacházeno „skoro stejně špatně, jako se zvířaty.“

Maďarská vláda je důrazně proti přijímání uprchlíků z konfliktních oblastí, jako je Sýrie, od doby, kdy začala uprchlická krize v Evropě. Země postavila plot podél své hranice se Srbskem v září 2015 a o měsíc později zablokovala průchod z Chorvatska.

Budapešť také představila nové právní předpisy k trestání nezákonného vstupu a vandalství u hraničních plotů. Zákony vedly k odsouzení téměř 3000 migrantů v urychlených procesech, z nichž většina vyústila k vyhoštění, podle deníku Deutsche Welle.

Nicméně, Asselborn tvrdí, že by se situace v zemi mohla ještě více zhoršit, s tím, že někdo v naději, že překročí v Maďarsku plot „někdy delší, někdy vyšší“, může přijít o život.

„Maďarsko není daleko od střílení uprchlíků,“ prohlásil Asselborn.

Pokud jde o vítací politiku Lucemburska, Asselborn v březnu uvedl, že druhá nejmenší země EU, která má populaci jen 543.000 lidí, měla kapacitu k ubytování 4.000 žadatelů o azyl. V tomto bodě, 3.000 je již přesídleno v zemi, informoval deník Luxemburger Wort.

Úterní výrok ministra zahraničí přišel poté, co červencová zpráva z organizace Human Rights Watch nastínila „kruté a násilné zacházení“ s uprchlíky, kteří přicházejí do Maďarska nelegálně. Zpráva organizace také uvedla, že muži, ženy a děti byli „brutálně biti a přinuceni odejít zpět přes hranice.“

Asselborn hovořil jen několik dní předtím, než se setká 27 vedoucích představitelů EU v Bratislavě, aby diskutovali o budoucnosti bloku.

Podle současných pravidel, národ může být suspendován z EU na základě jednomyslného hlasování zbytku bloku. Asselborn vyzval, že by toto pravidlo mělo být přehodnoceno tak, aby nebylo nutné jednomyslné hlasování.

Pohled lucemburského ministra zahraničí byl odmítnut řadou kolegů, politiků EU. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že „toto není dohodnuté postavení v Evropě.“

„Chápu, při pohledu na Maďarsko, že někteří lidé v Evropě jsou stále více netrpěliví…ale to není můj osobní přístup, ukázat evropskému členskému státu dveře,“ řekl Steinmeier na tiskové konferenci v Rize.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto iznačil Asselborna za „intelektuála lehké váhy“, který žije diktovací, pompézní a frustrovaný život. ..jen pár kilometrů od Bruselu.“

„Tyto poznámky jsou podivné, když pochází z Lucemburska, domova „daňové optimalizace“ a od předsedy komise Jean-Claude Junckera, který rovněž hovoří o sdílení zátěže,“ napsal Szijjarto v e-mailu maďarské tiskové agentuře MTI.

„Ale všichni víme, že Maďarsko prostě neponese břemeno chyb ostatních. Maďarská vláda to odmítá- maďarský lid vyjádří svůj názor v plánovaném referendu, které se má konat v říjnu,“ dodal maďarský ministr.

Maďarsko stojí pevně ve své pozici, a uspořádá vládou organizované referendum 2. října, v němž bude usilovat o veřejnou podporu pro zamítnutí kvót EU na přesídlení uprchlíků mezi členskými státy.

„Migrace bude mít v Evropě velké důsledky a v této situaci, my, Evropané jsme se ani nerozhodli, co chceme. Naším skutečným problémem je Brusel, ne migranti,“ uvedl premiér Viktor Orbán v jeho posledních poznámkách. „Je to velice logické, že když pozvete uprchlíky, tak oni přijdou.“

„Doufám, že maďarské referendum bude příkladem zbytku Evropy a po volbách EU na jaře příštího roku, nová elita povede orgány EU namísto současné elity nihilistů, včetně Junckera a předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Lucemburský ministr zahraničí: Maďarsko by mělo být vykopnuto z EU za špatné zacházení s uprchlíky

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*