Lov v zátokách v Japonsku je zpět a delfíni jsou ve vážném nebezpečí- potřebují naší pozornost

Lov v zátokách v Japonsku je zpět a delfíni jsou ve vážném nebezpečí- potřebují naší pozornost

Když myslíme o ohrožených druzích, jedna z prvních věcí, která přijde na mysl, je to, jak v tom hraje roli lidská činnost. Od odlesňování a změny klimatu po toxické chemické látky v ovzduší a ve vodě, realita je ponurá. Ale stejně tak hrozné a zbytečné je pytláctví.

Hnací lovy zahrnují štvaní delfínů a malých velryb na moři do zátoky, kde jsou pak buď zabiti, nebo vybráni pro živý prodej do mořských parků a akvárií po celém světě. Lovy v Japonsku jsou největším masakrem velryb a delfínů na světě. Dokonce bylo zdokumentováno, že některým delfínům trvá déle než 30 minut, než zahynou. Ale aby byl odpor udržen na minimu, přes pobřeží jsou nataženy záclony, aby byl skryt proces zabíjení před zraky veřejnosti.

V zátoce Taiji v Japonsku jsou někteří delfíni vybráni pro delfíní show, nicméně, mnoho jich uhyne na šok ještě předtím, než jsou transportování do jejich nových životů. Tento každoroční masakr delfínů je teď zpět, poté, co začalo 1. září.

Tento masakr není cílen pouze na delfíny, jsou zabíjeny i tyto druhy:

 • Delfín pruhovaný
 • Delfín skákavý
 • Delfín pobřežní
 • Risso delfín (také znám jako Grampus)
 • Pilotní velryby
 • Delfín drsnozubý
 • Pseudo kosatka (také zvaná kosatka černá)
 • Pacific white-sided delfín
 • Vorvaňovec velký
 • Sviňucha běloploutvá

 

Bývalý trenér delfínů a současný aktivista Ric O’Barry stojí v čele nátlakové skupiny s názvem Dolphin Project. Bude již 14. ročník, kdy jeho skupina bude v zemi v Taiji monitorovat a shromažďovat informace a natáčet videa z lovů v naději, že zvýší povědomí o zabíjení delfínů a upozorní na úlohu, kterou v tomto procesu hraje zábavní průmysl mořských savců.

„Každým rokem je to náročnější, protože oni staví barikády a omezují nám přístup, abychom nemohli nic vidět, ale my s tím nepřestaneme,“ vysvětlil O’Barry, hvězda z dokumentárního oskarového filmu The Cove. „Nicméně, vidíme, jak se stále více lidí zajímá o to, aby se dozvěděli více o zabíjení delfínů a snaží se zapojit k ukončení lovů a věznění delfínů pro zábavu, což je velmi pozitivní vývoj a doufáme že zájem jen poroste.“

Nicméně, toto je poprvé, kdy se O’Barry nepřipojí ke zbytku skupiny. V únoru jej japonští úředníci zadrželi, deportovali a zakázali mu vstup do země za údajné porušení jeho turistického víza. Je zřejmé, že jeho zadržení je pokusem japonských úředníků utišit jednoho z nejhlasitějších kritiků zabíjení delfínů.

„Byl deportován, protože masakr delfínů v Taiji přináší obrovské mezinárodní rozpaky a Ric je nejhlasitějším kritikem,“ uvedl Louie Psihoyos, ředitel The Cove a výkonný ředitel Ocean Preservation Society. „Nedostal se do rozporu s žádnými japonskými zákony, ale přináší celosvětovou pozornost k jednomu z nejbrutálnějších zvěrstev na zvířatech na světě.“

O’Barry se momentálně snaží bojovat proti rozhodnutí o vyhoštění, a jeho případ je nyní projednáván v japonském soudním systému. „Čekáme na další vývoj,“ uvedla Christine Gau, mluvčí projektu Dolphin Project. „On se nebude moci vrátit do Japonska, dokud nebude případ vyřešen.“

Trailer k filmu The Cove:

 

(CE/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Lov v zátokách v Japonsku je zpět a delfíni jsou ve vážném nebezpečí- potřebují naší pozornost

 • Je mi vsech zvirat lito, ktere jsou odsouzeny na jatka. Jedine, co clovek muze udelat, nepodporovat masny prumysl. Pretat jist maso uplne a nebo alespon omezit, coz je muj pripad.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*