Litviněnkův otec o Skripalově případu: „Britští vyšetřovatelé se rozhodli utajit pravdu, ne jí odhalit“

Litviněnkův otec o Skripalově případu: „Britští vyšetřovatelé se rozhodli utajit pravdu, ne jí odhalit“

Uprchlí Rusové ve Spojeném království jsou ve skutečnosti „rukojmími“ západních špionážních agentur, řekl kanálu RT otec Alexandra Litviněnka, zpravodajského důstojníka, který byl před deseti lety otráven v Londýně, když sdílel svůj pohled o Skripalově případu.

Walter Litviněnko kdysi podporoval teorii účasti Ruska na otravě svého syna Alexandra v Londýně v roce 2006, ale po letech analyzování a nesrovnalostí v šetření změnil svůj názor. Londýn uvedl, že uprchlý ruský zpravodajský důstojník byl otráven vysoce radioaktivním poloniem-210. Navzdory neprůkaznému vyšetřování byla svalena vina na Moskvu, zatímco incident byl označen za první případ „jaderného terorismu“. Rusko vehementně toto obvinění odmítlo.

Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie ve městě Salisbury dne 4. března byla označena jako „první ofenzivní použití nervového plynu v Evropě od druhé světové války“. Zatímco je zde jasná podobnost s otravou Litviněnka, bylo to řešeno různými taktikami,“ řekl Walter Litviněnko kanálu RT.

Litviněnkův otec tvrdí, že otrava jeho syna byla navržena jako široce propagovaná operace pod falešnou vlajkou, která ukázala světu, že je Moskva extrémně „krutá“ a také způsob, jakým Moskva údajně „jedná se svými nepřáteli“. Probíhající skandál se Skripalem byl zahájen, aby vyvolal reakci Ruska, věří Litviněnko.

„Uvědomili si, že to velmi podělali (otravu Litviněnka) a rozhodli se trochu změnit svoji taktiku, a proto nyní neukazují (žádné důkazy), ale v tajnosti čekají na to, aby na to Rusko reagovalo. Kdyby zde byla, jak oni tvrdí, „ruská stopa“, všechno by bylo jasné už dávno,“ řekl Litviněnko.Litviněnko se domnívá, že vzhledem k jinému cíli je probíhající vyšetřování podstatně méně průhledné než to v roce 2006, protože je snadnější skrýt pravdu od začátku, než ji poté zkusit zamést pod koberec.

„Je to stejné jako se Sašou (Alexandr), kdyby existovala „ruská stopa“, všechno by bylo jasné už dávno. Ale Scotland Yard nehledal zločince, Scotland Yard zakrýval stopy,“ uvedl Litviněnko. „Nyní nechtějí tyto stopy ukázat, protože vědí, že by je museli zakrýt stejným způsobem, jako se Sašou.“

Skandál se Skripalem se nakonec obrátí proti těm, kteří ho iniciovali, řekl Litviněnko. „Bude velmi těžké všechno utajit a nakonec se jim to nepodaří. Budou přistiženi a Theresa Mayová se bude velmi stydět. A tento klaun, jejich ministr zahraničí (Boris Johnson) – on se bude stydět také.“

Litviněnko, který přišel o svého syna poté, co bývalý důstojník bezpečnostní služby FSB uprchl z Ruska do Londýna a spolupracoval s MI6 a španělskou policií tvrdí, že lidé jako Alexander se ocitli v situaci, kdy se skutečně stali rukojmími zahraničních vlád a zpravodajských agentur. Uvedl, že se to týká jak bohatých a mocných, kteří opustili Rusko, jako je pozdní oligarcha Boris Berezovský, tak i méně prominentních občanů jako je Sergej Skripal.

„Jsou rukojmí, všichni jsou rukojmími amerických představitelů, kteří usilují o světovou nadvládu. Dokud tomu tak bude – zabijí Rusy, zabijí každého, kdo bude proti nim,“ řekl Litviněnko. Bohatí Rusové ve Velké Británii „jsou všichni závislí na těchto představitelích… Jsou drženi pouze pro jejich peníze. A když se něco stane, budou okamžitě okradeni, jako tomu bylo u Berezovského.“

Uprchlý oligarcha, který byl jedním z nejbohatších Rusů, byl v roce 2014 nalezen mrtvý ve svém domě ve Velké Británii. Šetření nedokázalo odhalit, zda se sám oběsil šátkem, nebo zda byl uškrcen. Před jeho záhadnou smrtí Berezovský přišel o většinu svých aktiv a jeho bohatství se ztrácelo.

Vzhledem k předchozím podezřelým úmrtím ruských státních příslušníků na britské půdě, Skripalův případ vypadá poněkud ponuře, věří Litviněnko. Dcera bývalého dvojitého agenta Julie by se však mohla z této situace dostat živá, protože to vypadá, že byla ve špatnou dobu na špatném místě. Za předpokladu, že neměla zájem o zpravodajské služby, nedávné zprávy o jejím lepšícím se zdraví nevypadají jako „zázračné,“ uvedl Litviněnko.

„Není pro ně přínosné, aby Skripal zůstal naživu. A ta holka – ta nic neví. Skripal ví, prostě přijela navštívit svého otce a dostala se do toho,“ řekl Litviněnko. „Pravděpodobně nechají jeho dceru jít. Ale pokud něco ví, také se z toho nedostane.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Walter Litviněnko Foto: Screenshot Youtube)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Litviněnkův otec o Skripalově případu: „Britští vyšetřovatelé se rozhodli utajit pravdu, ne jí odhalit“

  • Je více než zajímavé, že naši novináři ani slavná ČT tuto zprávu otce Litviněnka nešíří. Proč asi. Co naši sorosovští služebníci asi tuto zprávu neuvádějí a ani ji nejraději neslyší . Už vidím jak tuto zprávu cupují všichni sorosovští a EU vycvičenci , aby ji nezvěrohodnotili. Ale mají smůlu existuje video, které vidělo mnoho lidí.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*