Litva potvrdila přítomnost amerických speciálních sil k „odstrašení proti ruské agresi“

Litva potvrdila přítomnost amerických speciálních sil k „odstrašení proti ruské agresi“

Vilnius (hlavní město Litvy) potvrdil, že byl v Litvě nasazen americký kontingent speciálních sil, k posílení výcviku komand tohoto baltského státu a aby sloužil jako odstrašení proti potenciální „ruské agresi“.  

„Spojené státy jako první nabídly další opatření k zajištění bezpečnosti pro pobaltské země v návaznosti na zhoršení bezpečnostní situace v regionu po připojení Krymu,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Asta Galdikaite.

Ve svém nedělním článku, deník New York Times uvedl, že desítky amerických sil pro zvláštní operace již poskytují trénink vojákům v pobaltských státech, které, jak uvádí noviny, „čelí hrozícímu nebezpečí z Ruska.“ Americký kontingent se rovněž podílí na posilování „schopnosti Američanů detekovat temné úsilí Moskvy k destabilizaci bývalé sovětské republiky.“

Zatímco litevské ministerstvo obrany uvedlo, že se nemůže podělit o podrobnosti o amerických speciálních silách v zemi, včetně jejich počtu a aktivitách, Galdikaite potvrdila přítomnost amerických vojsk na litevské půdě.

„Přítomnost amerických speciálních sil v Litvě je jedním z odpuzujících signálů proti Rusku a je dalším znamením dlouhodobé úzké spolupráce a americkými silami,“ uvedla Galdikaite.

Mluvčí ministerstva dodala, že američtí vojáci přišli trénovat místní síly na základě pozvání z Vilniusu. Galdikaite  dodala, že americký kontingent má zůstat tak dlouho, jak dlouho to bude vyžadovat bezpečností situace v regionu.

Americké velvyslanectví ve Vilniusu také odmítlo komentovat specifika amerického nasazení speciálních sil.

„Spojené státy a litevská armáda udržují úzkou spolupráci, v přítomnosti s konvenčními pozemními silami, jednotkami národní stráže a jednotkami pro speciální operace. Nemůžeme se vyjadřovat ke konkrétním podrobnostem o tomto nasazení,“ potvrdil mluvčí velvyslanectví místním médiím.

Mezitím, bývalý velitel speciálních sil, Darius Jauniškis řekl v úterý zákonodárcům v parlamentu, že „nasazení (amerických speciálních sil) je tvrdá odpověď pro Rusko.“

Na setkání s americkými senátory, kteří navštívili minulý týden Vilnius, prezidentka Litvy Dalia Grybauskaite uvedla, že USA jsou klíčovým hráčem v regionu.

„S ohledem na měnící se geopolitické prostředí, aktivní role, kterou Spojené státy hrají v Evropě a regionálních zemích, nadále poskytuje nejspolehlivější bezpečnostní záruky pro pobaltské státy a celé transatlantické komunitě,“ uvedl úřad prezidentky.

V návaznosti na ukrajinský převrat, USA nasadily 150 vojáků v každé ze tří pobaltských zemí a Polska v dubnu 2014, aby odrazily údajnou hrozbu z Ruska.

Americké speciální síly přijely do Litvy uprostřed probíhajících příprav NATO na rozmístění 4.000 aliančních vojsk v Polsku, Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Toto rozhodnutí bylo přijato na summitu NATO ve Varšavě.

Čtvrtina sil se skládá z amerických vojáků v současné době se sídlem v Německu, kteří by se přemístili do Polska. 1000členná silná německá jednotka vybavená tanky, má být nasazena v Litvě v únoru. Zbývajících 2.000 členů britské a kanadské jednotky budou rozmístěny v Estonsku a Lotyšsku.

V dřívější odpovědi, Moskva kritizovala NATO za jeho expanzi směrem k ruským hranicím a odsoudila ji jako „skutečnou agresivitu bloku“ a dodala, že má „veškeré svrchované právo přijmout nezbytná protiopatření na celém území Ruské federace.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*