Likvidace zbytků demokracie v Turecku

Likvidace zbytků demokracie v Turecku

Turecká vláda nadále využívá svůj post-převratový stav nouze k umlčení kritiků. 91leté noviny Cumhuriyet jsou posledním cílem v zásahu proti opozičním médiím, píše Seda Serdar z německého deníku DW.

Dne 29. října, Turecko oslavilo 93. výročí republiky. Jen o dva dny později, 92leté noviny Cumhuriyet (republika) se staly posledním cílem tvrdých zákroků proti opozičním médiím. Vláda neustále používá výjimečný stav po pokusu o převrat 15. července jako záminku pro další umlčování několika zbývajících kritických hlasů v Turecku.

Nejen, že jsou šéfredaktor Murat Sabuncu a přední redaktoři deníku Cumhuriyet ve vazbě, ale je k dispozici také zatýkací rozkaz pro předchozího šéfredaktora deníku Cana Dundara, který v současné době žije v Německu.

Ještě absurdnější je fakt, že novináři, kteří byli kritičtí vůči Gulenovu hnutí, což je cíl číslo jedna turecké vlády, jsou nyní obviněni ze spolupráce s hnutím. Vypadá to, že oficiální linie jen taková, že kdo je kritický k současným politickým rozhodnutím, je buď terorista, nebo nějakým způsobem pomohl Kurdské straně pracujících nebo Gulenovu hnutí.

Takové spiknutí bylo již dlouho naplánováno, a vládní úředníci nebudou mít klid, dokud všechny ty, kteří se zdají být proti nim- zvláště novináři, kteří hledají pravdu- nedostanou za mříže.

Příchod bilaterálního napětí?

Mnoho akademiků a novinářů uteklo do Německa během tvrdých zákroků, které následovaly po neúspěšném převratu. Ale není to jen otázka inteligence. Diplomaté, kteří jsou hledaní tureckou vládou za údajnou příslušnost ke Gulenovu hnutí také hledají útočiště v Německu. Zdá se nepravděpodobné, že by země předala tyto lidi Turecku, protože existují závažné obvinění z mučení. Němečtí úředníci mají velké problémy, jak se s tím vypořádat, aniž by byly ohroženy vztahy mezi Německem a Tureckem.

Nebylo by překvapivé, kdyby Turecko rozhodlo, že požádá o vydání novinářů žijících v Německu. V případě takového scénáře by bylo velice těžké nalézt společnou řeč, což by mohlo vést k další vlně konfliktu mezi oběma zeměmi.

Němečtí politici reagovali neuspokojivě pomalu na nedávné veznění. Je zřejmé, že německá vláda je více znepokojena kvůli nejisté uprchlické dohodě mezi EU a Ankarou, než kvůli stavu demokracie v Turecku.

Zatýkání, změny v legislativě, diskuze o obnovení trestu smrti a trvání na prezidentském systému v nefunkční demokracii ukazují, že Turecko rychle postupuje do bodu, odkud není návratu. Německá kancléřka Angela Merkelová a další vedoucí představitelé EU budou možná muset zaujmout jasnější postoj k demokracii dřív, než si myslí.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Associated Press)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*