Lídr Hibballáhu: USA vytvořily monstrum ISIS proti syrské vládě a nyní musí proti němu bojovat

Lídr Hibballáhu: USA vytvořily monstrum ISIS proti syrské vládě a nyní musí proti němu bojovat

Spojené státy musely ustoupit od své politiky změny režimu v Sýrii po několika neúspěších, jelikož džihádisté, o kterých doufali, že je budou používat jako své zástupce, začali představovat hrozbu, řekl zástupce generálního tajemníka Hizballáhu Šejk Naim Kassem v rozhovoru s kanálem RT.

V exkluzivním rozhovoru s reportérem RT Eisem Alim, jeden z nejvyšších vedoucích představitelů Hizballáhu souhlasil, že se setkají – s nepřísnějším bezpečnostním opatřením – v tajné lokalitě v Bejrútu. Kassem řekl RT, že věří, že americký prezident Donald Trump se rozhodl pro méně konfrontační přístup v Sýrii pozdě, když předchozí pokusy o svržení syrské vlády se ukázaly marné.

„Když se nepodařilo použít vojenskou alternativu, pomoc opozice nebo pomoc spoluprací s regionálními arabskými zeměmi, které chtěly změnu režimu v Sýrii ve prospěch Izraele, Amerika přijala novou politiku bez konfrontace s prezidentem Bašárem Asadem kvůli jejich neschopnosti udělat více a protože vědí, že Islámský stát je stejně proti nim, jako proti syrskému lidu,“ prohlásil Kassem.

Kassem však poznamenal, že změna v politické strategii neznamená, že by Bílý dům změnil, svůj názor na Asada s tím, že USA nemají jinou možnost, než bojovat proti „monstru“ Islámskému státu, který v prvé řadě pomohly vytvořit, ale ten se „nyní obrátil proti nim“.

Pokud jde o syrského prezidenta Bašára Asada a názor Hizballáhu na jeho funkci hlavy státu, Kassem uvedl, že skupina považuje Asada za legitimního vládce Sýrie, který byl znovu zvolen lidem, aby sloužil jako vůdce země.

Argumentujíc, že hlavním zájmem USA ve válce bylo „odstranit prezidenta Asada od moci a změnit postavení Sýrie od odporu k americko-izraelskému přátelství,“ Kassem pochválil Asada za to, že byl účinným vůdcem a vedl svou zemi v těžkých dobách války. Zdůraznil však, že osud syrského prezidenta spočívá výhradně v rukou syrského lidu.„My stojíme za rozhodnutím syrského lidu, a když budou volby a Sýrie bude volit bez vnějšího zásahu, budeme respektovat jakoukoli volbu ze strany syrského lidu.“

Kassem prohlásil, že existuje „účinná“ spolupráce mezi syrskými a ruskými ozbrojenými silami, Íránem a Hizballáhem, která značně přispěla k tomu, že byli džihádisti vyhnáni ze Sýrie.

Obviňujíc Izrael, že napomáhá dlouhotrvajícímu syrskému konfliktu, Kassem upozornil zejména na to, že židovský stát oznámil podporu opozičním skupinám bojujícím proti syrským silám a přidruženým milicím v jihozápadním syrském městě Daraa a na okupovaných Golanských výšinách.

„Izrael hraje hlavní roli ve zničení Sýrie a je důležitým podporovatelem ozbrojené opozice, zejména v jižní části Sýrie,“ uvedl Kassem.

Kassem dále uvedl, že více než 3000 bojovníků, kteří bojují proti syrské vládě, bylo léčeno v izraelských nemocnicích a dodal, že byly hlášeny přeshraniční dodávky munice a potravin z Izraele do Sýrie.

Americko-ruská dohoda o příměří pro jihozápadní Sýrii zasáhla do aspirací Izraele, neboť neobsahovala odstranění Hizballáhu z jeho pozice v pohraniční oblasti, tvrdí Kassem. Krátce poté, co byla dohoda v červenci schválena, izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil tento plán a prohlásil, že by mohl posílit íránský vliv v zemi.

Hizballáh v srpnu čelil kritice za to, že umožnil evakuaci asi 300 teroristů Islámského státu a zhruba stejnému množství jejich členů rodiny z pohoří Qalamoun do východní provincie Deir al-Zor, jako součást dohody o návratu osmi těl libanonských vojáků. Kassem tento kontroverzní krok odůvodnil tím, že skupina nevěděla, zda jsou vojáci stále na živu nebo mrtví a že to byla „důležitá šance, která nemohla být znovu využita.“

Dohoda vyvolala pobouření, kdy kritici obvinili skupinu z jednání s teroristy. Poté, co byla dohoda naplněna a militanti odjeli do Deir ez-Zor, mezinárodní koalice pod vedením USA bombardovala cestu, aby zabránila přesídlení militantů a jejich rodinných příslušníků a útočila na některé z vozidel, které byly jasně identifikovány jako ISIS. Po útoku koalice uvedla v prohlášení, že „nebyla na žádné straně jakékoli dohody“ vyjednané mezi Libanonem a Hizballáhem a považovala přesun teroristů z jedné části země do druhé za „netrvalé řešení“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Šejk Naim Kassem Foto: PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*