Lidovcům nejde o zemědělství, jen o kontrolu církevního tunelu

Lidovcům nejde o zemědělství, jen o kontrolu církevního tunelu

Lidovce považuji za klérem zparchantělé socany (nic na tom nemění, že ti nejzvrácenější z nich teď sedí v TOP 09). A snad poprvé fandím ČSSD, aby neustoupila KDU-ČSL v obsazení ministerstva zemědělství, pod něž spadají Státní pozemkový úřad a Lesy ČR.

Nakonec, pokud se týká církevních „restitucí“, mohou si lidovci s Kalouskovými renegáty podat ruce. A všichni i se socany se mohou obejmout, pokud se týká eurofílie, politické „korektnosti“, multikulturalismu a jiných sebevražedných trendů. Nechci odbočovat, ale včera byla schválena podoba tzv. „bankovní unie“, která je dalším krokem k federalizaci EU i k demontáži národních států a předá další zásadní kompetence na nadnárodní úroveň, přičemž už dnes je jasné, že se budeme skládat na problémy jihoevropských bank.

Takže vláda, která vzniká, bude nejméně tak příšerná jako ta předchozí. Jediný bod z programu ČSSD, který bych podepsal a který nahnal socanům nejvíce voličských hlasů, byla revize tzv. vyrovnání s církvemi. Jsem si vědom, že Nečas s Kalouskem vše zařídili tak, aby bylo těžké zákonné „nároky“ zvrátit. Ale B. Sobotka nemá na výběr a pokud nechce podvést své voliče, musí aspoň zajistit důslednou kontrolu, že nebude prolomena restituční hranice, že nebude vydáván majetek kolaborujícím církvím a že nebude vydáno něco, co církve nikdy právoplatně nevlastnily nebo za co dostaly náhradu.

Jestli to pustí ČSSD z rukou a tyto procedurální kompetence přenese na klerikální lidovce, nejen podvede své voliče, ale způsobí státu neoprávněným vydáváním další škody. Proti tomu se sice lidovci ohrazují, ale usvědčuje je, že v posledních deseti letech je tento post nezajímal, ani když byli ve vládě.

Zákon je účelově napsán tak, aby neobsahoval soupis majetku. Vše je nastaveno tak, aby mohlo dojít k bezbřehému vydávání všeho, o co církve požádají. Ti, co ten zákon proti vůli drtivé většiny národa podfukem protlačili, však nepočítali s tím, že už nestihnou dohlédnout na jeho realizaci, tedy vč. převodů majetků. V tom se pak síla zákona mění ve slabinu v okamžiku, kdy nároky bude stát důsledně a aktivně prověřovat, přenese důkazní břemeno na církve, nespokojí se  pochybnými listinami a bude v archivech hledat vlastní důkazy.

Pokud by se stal ministrem zemědělství lidovec, tak při absenci služebního zákona bychom i po pádu Nečasovy vlády přešli jen z louže pod okap. Voliči by byli podvedeni podruhé a to kvůli straně, která o jen o pár procent překročila pětiprocentní hranici.

Tak či tak budou vydávány mnohamiliardové majetky v situaci, kdy žádné jiné právnické osoby nezískaly restituční nárok (s výjimkou Cíle ČSSD). Nevěřím, že se hamižné církve vzdají jakékoliv části finančních náhrad. Ale vnímám, kolik prostoru dává vágní zákon při vydávání naturálního plnění (viz nesrovnalosti a spory kolem Řádu německých rytířů, Maltézských rytířů, pražského Hradu a mnoha dalších nemovitostí, depozitářů i státních památek).

Už dnes se sporné majetky počítají v mnoha miliardách. Může mi někdo vysvětlit, podle jakého klíče byl potom oceněn celkový majetkový nárok církví a vyčísleny finanční náhrady za majetky, které nebude možno vydat? Vždyť se ukazuje, že ani dnes vůbec není jasné, co vydat lze, co vydat nelze a na co vůbec církvím nevznikl nárok. Všechny ty šíleně přemrštěné finanční náhrady stojí na vodě a bůhví na jakých zmanipulovaných odhadech.

Sobotka má jedinou šanci, jinak nic dobrého od něj nečekám. Jestli pustí resort zemědělství lidovcům, prodá nás všechny nemravným požadavkům církví.

Dušan Streit

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*